Almanya ve Fransa’da CO2’ye ek vergiler gelecek

Almanya’da Yeşiller’in de bastırmasıyla koalisyonun yeni iklim paketinde atmosfere salınan CO2’ye getirilen vergiler 2,5 kat arttırılırken, Fransa’da aşırı kirleten araçlara 20 bin Euro’ya kadar ek vergi planlandığı öğrenildi.

Küresel ısınmaya yol açan sera etkili gazların başında gelen karbondioksit (CO2) salınımlarının azaltılması için özellikle emisyon değeri yüksek motorlu araçların sınırlandırılması önem taşıyor. Ayrıca sanayi üretiminden kaynaklı CO2 salınımlarına yönelik vergilerin arttırılması da birincil önemde.

ALMANYA’DA İKTİDAR VE MUHALEFETTEKİ YEŞİLLER UZLAŞTI

Almanya’da Hristiyan birlik partileri (CDU-CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) hükümetinin hazırladığı İklim Paketi’ne ilişkin Pazar günü Berlin’de yapılan gizli bir toplantıda, CO2 emisyonlarına getirilen vergilerin arttırılmasında uzlaşıldı. Buna göre, hükümetin ton başına 10 Euro olarak öngördüğü CO2 emisyon vergisinin 25 Euro’ya yükseltilmesinde uzlaşıldı.

Söz konusu görüşmeye CDU-CSU, SPD ve muhalefetteki Yeşiller Partisi’nden çok sayıda eyalet başbakanı ile bu partilerin federal düzeydeki bazı yöneticilerinin katıldığı öğrenildi. Yeşillerin CO2 emisyon vergilerinin arttırılmaması halinde Federal Hükümet’in İklim Paketi’ni Eyaletler Meclisi’nde (Bundesrat) bloke eme uyarısında bulunmasının uzlaşıda etkili olduğu bildiriliyor.

FRANSA’DA AŞIRI KİRLETEN ARAÇLARA 20 BİN EURO’YA KADAR EK FİYAT

Fransa’da ise CO2 emisyonları yüksek olan bireysel taşıtlara getirilen ek fiyat vergilerinin arttırılmasını planlıyor. 2020 Bütçe Kanunu’na ilişkin bir ek öneride, kilometre başına 184 gramın üzerinde CO2 salan araçların fiyatlarına eklenecek çevre vergisi arttırılacak. Bu vergilerin kimi araçlarda 20 bin Euro’ya kadar çıkarılması öngörülürken, mevcut durumda atmosfere en fazla CO2 salan araçlara getirilen ‘cezalandırmanın’ miktarı 12 bin 500 Euro ile sınırlıydı.