İtalyan YPG savaşçısı son yolculuğuna uğurlandı

Rojava’da DAİŞ’e karşı savaşan İtalyan enternasyonalist Riccardo Nicodano, 13 Ocak günü hayata gözlerini yumdu. Nicodano dün Pombia’da son yolculuğuna uğurlandı.

İtalya’nın Novara kentinde 13 Ocak günü yaşamını yitiren eski YPG savaşçısı, Riccardo Nicodano, bugün kente bağlı Pombia kasabası San Vincenzo Kilisesinde cenaze merasimi ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze törenine Nicodano’nun ailesinin yanı sıra onlarca enternasyonal, yerel halk ve İtalya Kürt Komitesi temsilcileri katıldı.

Kilisede sona eren cenaze merasimi ardından cenazesi YPG ve YPJ flamalarına sarılarak, şehir merkezindeki mezarlığa getirildi.

Burada da yapılan uğurlama töreninde YPG, Rojava Enternasyonal Taburu ve onlarca kurumun mesajları okundu.

YPG’deki adı Botan olan Riccardo Nicodano, Kuzey ve Doğu Suriye’de devrim sürecine 1,5 yıl boyunca katkı sundu. Reqa’ya yakın Karama ile Tebqa’yı özgürleştirme hamlelerinde aktif yer aldı.

Kaldığı sürede Kürtçeyi ileri düzeyde konuşmayı öğrenen ve buradaki halklarla kaynaşan Nicodano, 2019’da İtalya’ya döndükten sonra da aktif olarak eylem ve etkinliklere katıldı, Rojava Devrim sürecine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu, dayanışmayı örgütledi.