YPS: 1 yüzbaşı ve en az 14 saray çetesi öldürüldü

YPS Genel Koordinasyonu: Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemlerde 1 yüzbaşı ve en az 14 saray çetesi öldürülmüştür. Yine bu eylemlerde 3 Kobra tipi zırhlı araç 1 kepçe ve 3 mobese direği de imha edilmiştir.

Yekîneyên Parastina Sivîl (YPS) Genel Koordinasyonu, Türk devlet güçleri ile girilen çatışmaların sonuçlarını açıkladı.

YPS açıklamasında, “Faşist AKP hükümetinin halkımızın özyönetimlerini ilan ettiği şehirlere dönük topyekün saldırısına  karşı sürdürmekte olduğumuz direniş kesintisiz bir biçimde  sürmekte ve çetelere ağır kayıplar veren etkili eylemler ile devam etmektedir. Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemlerde 1 yüzbaşı ve en az 14 saray çetesi öldürülmüştür. Yine bu eylemlerde 3 Kobra tipi zırhlı araç 1 kepçe ve 3 mobese direği de imha edilmiştir. Ayrıca bu eylemlerde güçlerimiz 1 çelik kalkana ey koymuştur” denildi.

YPS Genel Koordinasyonu eylemlerin ayrıntılarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“9 Şubat günü akşam saat 9.45’'te direniş birliklerimiz Şırnak merkez Cumhuriyet mahallesinde 1 Kobra tipi zırhlı araç geçerken eylem düzenlenip Kobra tipi araç tümden imha edilmiş ve 4 özel harekatçı öldürülmüştür. Aynı saatlerde Cumhuriyet Mahallesi Ömer Kabak Meydanı’nda bir mobese direği de imha edilmiştir.

Saray çeteleri üç gündür Hezex'te Yeni Mahalle ve Turgut Özal Mahallesi’ni rastgele taramıştır.

10 Şubat günü sabah saat 5.00'te direniş birliklerimiz eski hastanenin yanına konumlanan Kobra tipi zırhlı aracı vuruyor. Vurulan bu araçta alınan bilgilere göre 1 polis de öldürülüyor.

10 Şubat günü akşam saatlerinde özel harekat çeteleri Gever Esentepe Mahallesi’nde Osman Alıcı adlı genci katletmiştir. Burada saldırı geliştirmek isteyen çetelere karşı direnen birliklerimiz bu saldırıları etkisiz kılmış ve çeteler kaçmak zorunda kalmıştır. Kaçan çeteler halkın araçlarına da zarar vermiş, 15'e yakın araçta maddi hasar meydana gelmiştir.

Aynı gün akşam saat 20.00'den bu sabah saat 09.15'e kadar düşman Efeler Taburu’ndan Kışla, Orman, Esentepe, Mezarlık, Güngör ve Cumhuriyet mahallelerini aralıksız havanlarla vuruyor.

Yine aynı gün öğlen Sur'un Sabuncu Sokağı yakınlarında çeteler sızma yapmak isterken güçlerimiz bunları vuruyor. Burada çetelerin net 3 öldürülmüştür. Çeteler cenazelerini almaya çalışırken güçlerimiz tekrar vurmuş ancak bu vuruşların sonucu netleştirilememiştir. 

 Aynı gün saat 4.00'te 4 Ayaklı Minare yakınlarında sızma yapmak isteyen çeteleri güçlerimiz vuruyor. Burada önce 1 yüzbaşı öldürülüyor. Yine başka yönden gelen 2 asker de vurulup öldürülmüştür.

 Karadeniz Sokağı tarafından yeni bir yol açmaya çalışan kepçeyi güçlerimiz vuruyor.

 10 Şubat günü Şırnak merkez Gündoğdu ve Vakıfkent mahalleleri arasında güçlerimiz 2 mobese direğini imha etmiştir.

 Yine 10 Şubat saat 3.30'da Nusaybin büyük otogar civarında 2 özel harekatçıya yönelik yapılan eylemde her 2 özel harekatçı da öldürülmüştür.

11 Şubat sabah saat 7.00'den akşama kadar Esentepe, Güngör, Cumhuriyet, Mezarlık, Kışla mahallelerinde yoğun çatışmalar çıkıyor.  Esentepe Mahallesi’nde bir Kobra tipi zırhlı araç geçerken eylem düzenleniyor. Bu eylemin detayları daha sonra açıklanacaktır.

Aynı gün sabah saat 8-9 arasında Amed/Sur 4 Ayaklı Minare yanında çeteler sızma yapmak isterken güçlerimiz bunları vuruyor. Burada çetelerin 1 ölüsü var.  Güçlerimizin bu polis üzerinden 1 çelik kalkana el koyuyor. Yine aynı yerde yapılan eylemle 1 çete daha öldürülmüştür.”

YPS’DEN DİRENİŞ SAFLARINA KATILMA ÇAĞRISI

73. günüdeki Sur ve 61. günündeki Cizre direnişlerinin daha şimdiden tarihteki yerlerini aldıklarını belirten YPS, “sömürgeci faşist saray rejiminin Kürdistan’da sürdürdüğü siyasi, kültürel ve fiziki soykırıma cevap olarak doğan halkımızın direnişi Sur, Cizre, Şırnak, Gever, Hezex ve Nusaybin'de tüm görkemiyle daha kararlı ve güçlü bir mücadele ruhuyla sürmektedir.

Faşist ve sömürgeci saray rejiminin tekrar hayata geçirmeye çalıştığı Şark Islahat Fermanı en ciddi toplum kıyım boyutlarına ulaşmıştır. Cizre de önce aç susuz bıraktıkları sonra topa tutup daha sonra üzerlerine benzin dökerek insanları yakan dikta rejiminden bunun hesabı sorulacaktır. "Her yer Sur, her yer Cizre, her yer direniş" sloganıyla herkes bulunduğu yerden bu direnişlere destek olmalıdır. Kürt gençlerinin kaderleri artık okullarda değil Sur ve Cizre sokaklarında yazılıyor. Bu temelde tüm Kürdistan gençliğini Sur ve Cizre direniş ruhuyla serhıİdanlara ve direniş saflarına çağırıyoruz.