Saliha Aydeniz: Tecrit kırılana kadar her gün her yerde direneceğiz

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, partisinin Amed’deki konferansında yaptığı konuşmada "Tecrit kırılıp, Abdullah Öcalan özgürleşene kadar her gün her yerde direneceğiz” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Amed’de düzenlediği konferans divan oluşumu ile başladı.

Divan ilk sözü partinin Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’e verdi.  Saliha Aydeniz, Kürt mücadelesinin öncülerinin isimlerini tek tek sıralayarak, Kürt halkının 100 yıldır durmadığını, bundan sonra da durmayacağını kaydetti.

KÜRT HALKI DURMAYACAK

Saliha Aydeniz, “Kürt halkını boğmak isteyenler bilsinler ki Kürt halkı 100 yıldır durmadı, bundan sonra da durmayacak. Özgürlüğünü sağlayana kadar da her zaman direniş, mücadele içinde olacaktır. Sadece sokak ve salonlarda değil, Meclis, cezaevleri gibi her yerde Kürt halkı mücadelesini büyütecektir. Kürdistan’ın özgülüğü ve birliği sağlanana kadar Kürt halkının partisi mücadele içinde olacaktır” dedi.

ORTADOĞU’DAKİ SAVAŞLAR

Ortadoğu’daki savaşlara dikkat çeken Saliha Aydeniz, bunun 3’üncü Dünya Savaşı olduğunu söyledi.

DBP Eş Genel Başkanı, şöyle konuştu: "Bu savaş Demokratik Modernite ve Kapitalist Modernite arasındadır. Bu ulus devlet modeli Ortadoğu’da tutmuyor. Ortadoğu yüz yıldır savaş halindedir. Bu savaşın merkezi de Kurdistan’dır. Yüz yılda gördük ki ulus devlet daha çok kriz ve kaosa neden oluyor. Bu nedenle yüz yıllık savaşların halklar, kadınlar ve özgürlük için olmadığını söylüyoruz. Bu savaş Kapitalist Modernite içindir. Bu nedenle diyoruz ki bu sisteme karşı bizim özgürlük meşalemiz var. Bu meşalemiz kadınların özgürlüğü, Kürt halkının özgürlüğüdür. Bizler ‘genç başladık, genç başaracağız’ dedik ve meşalemiz budur. Bu meşale önümüzü aydınlatıyor.”

ÇÖZÜM DEMOKRATİK KONFEDERALİZM

Çözümün Demokratik Konfederalizm’de olduğunu vurgulayan Saliha Aydeniz, "Çözüm Abdullah Öcalan’da. Bundan kaynaklı tecrit derinleşiyor. Biliyoruz ki 25 yıldır aralıksız tecrit komplodan bu yana sürüyor. Hegemonik devletler krizleri derinleştirmek istediklerinden bu tecridi sürdürüyorlar. Tecridin insanlık suçu olduğunu biliyoruz. Tecrit sadece Sayın Abdullah Öcalan üzerinde değildir. Halklar, cezaevleri, Türkiye ve Ortadoğu halkları tecrit altındadır" ifadelerini kullandı.

Salonda sık sık "Bijî Serok Apo" sloganı yükselirken, Saliha Aydeniz, Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü için başlatılan kampanyalara dikkat çekti.

TECRİT KIRILANA KADAR HER YERDE DİRENECEĞİZ

Saliha Aydeniz, "Tecrit kırılıp, Abdullah Öcalan özgürleşene kadar her gün her yerde direneceğiz. Biliyoruz ki Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, halkların, kadınların, Ortadoğu’nun özgürlüğüdür. Ya özgürlük ya özgürlük” dedi.

Saliha Aydeniz konuşmasında eşbaşkanlık modelinin önemine de vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Kadının özgürlüğünden korkuyorlar. Kadınların örgütlülüğü, kadının duruşunda korkuyorlar. Onun için topluma mesaj verdiklerinde kadınlar üzerinde veriyorlar. Bugün onlarca arkadaşımız eşbaşkanlık için cezaevinde. Buradan diyoruz ki hiçbir zaman eşbaşkanlığı bırakmayacağız. Bundan asla geri adım atmayacağız. Bugün bu model Jinwar’da ilmek ilmek örülüyor. ‘Jin, jiyan, azadî'nin sesini asla kısamayacaksınız.”

DBP Eş Genel Başkanı’nın konuşmasını tamamlaması ardından salonda “Çizgimiz Beritan, Önderimiz Öcalan” sloganı yükseldi.