Rojava’da KDP ve Türk devletinin saldırıları kınandı

Dirbêsiyê, Girkê Legê, Til Temir ve Efrin Şehit Aileleri Kurumu yayınladıkları açıklamalarla Türk Devleti’nin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecrit ve gerilla alanlarına yönelik bombardımanı lanetlediler.

Dirbêsiyê, Girkê Legê, Til Temir ve Efrin Şehit Aileleri Kurumu yayınladıkları açıklamalarla Türk Devleti’nin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecrit ve gerilla alanlarına yönelik bombardımanı lanetlediler.

EFRÎN

Efrin Şehitler Konseyi yaptığı yazılı açıklamada Türk Devleti ve KDP’nin işbirliği ile gerilla alanlarına düzenlediği saldırılar lanetlendi. Ayrıca yapılan açıklamada KDP’nin 13 özgürlük savaşçısının cenazesini Başur Kürdistan’a geçişine izin vermeyen tutumu genel ahlak ölçülerine aykırı olarak değerlendirildi.

TİL TEMİR

Til Temir Şehit Aileleri Kurumu da, AKP hükümetinin Kürt karşıtı ve barış sürecini darbeleyen politikaları lanetleyen bir açıklama yaptı.

DİRBÊSİYÊ

Dirbêsiyê’de Cûdî Kürt Dil Enstitüsünde konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Cûdî Kürt Dil Enstitüsü yöneticileri, öğretmen ve öğrencileri olarak Tük ordusunun Medya Savunma Alanlarına yönelik saldırıları ve Türk hükümetinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridini kınıyoruz” dendi.

Açıklamanın devamında, tüm insani ve hukuki örgütlere çağrı yapılarak, AKP’nin vahşi saldırıları karşısında tepkilerin ortaya koyulması ve baskı uygulanması istendi.

Yine Şehit Aileleri Kurumu, Rojava Gençlik Birliği ve Sivil Toplum Kuruluşları ortak bir açıklama yaparak, AKP’nin Kürt ve Türk halklarını bir birine kırdırtmaya çalıştığı belirtilerek, çatışama ortamı doğran AKP zihniyetin tavrını kınadı. Ortak açıklamada, AKP’nin Kürt halkına karşı katliam ve saldırıları binişinin göstergesi olarak değerlendirildi.

GİRKÊ LEGÊ

Girkê Legê İnsan Hakları Şubesi onlarca yurttaşlar birlikte bir eylem gerçekleştirdi. Erdoğan – AKP’nin inkar ve imha politikası kınandı.

Eylemede bir açıklamada yapıldı. Açıklama arak Girkê Legê İnsan Hakları Şubesi Eşbaşkanı Hesen Ebdilrehman tarafından okundu.

Türk devletinin son süreçteki saldırılarının insanlık suçu teşkil ettiği belirtilen açıklamada, Türk devletinin bu saldırılarıyla tüm bölgeyi büyük bir tehlikeye sürüklediği belirtilerek bundan Erdoğan ve AKP’nin sorumlu olacağı kaydedildi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit politikalarını devam ettiren Türk devletinin bu tutumu kınanırken, Suruç katliamın tek sorumlusu AKP ve Erdoğan olduğu belirtildi.