Panos’ta çağrı: Gemlik Yürüyüşüne çok güçlü katılalım

Panos ilçesindeki halk toplantısında, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü için yapılacak "Özgürlük Yürüyüşü"ne güçlü katılım çağrısında bulunuldu.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ile Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) öncülüğünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve tecridin kaldırılması için yapılacak “Özgürlük Yürüyüşü” çalışmaları sürüyor.

Serhat kentlerinden Agirî'nin Panos (Patnos) ilçesinde, 18 Kasım'da Gemlik'e düzenlenecek yürüyüş kapsamında halk toplantı gerçekleştirildi. Serhat Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan toplantıya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Agirî Milletvekili Sırrı Sakık'ın yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve kişi katıldı.

 '18 KASIM'DA GEMLİK'TE BULUŞALIM'

MEBYA-DER Eşbaşkanı Hanım Kaya, salonda bulunan ailelerin büyük bedeller ödediğini belirterek, "Hepimiz bu mücadeleye çok borçluyuz. Şu an ağır tecrit altında tutulan Sayın Abdullah Öcalan'a sahip çıkmamız gerekiyor. Bu münasebetle 18 Kasım günü Öcalan'ın fiziki özgürlüğü için Gemlik'e yürüyeceğiz. Bütün ailelerimiz güçlü bir sahiplenmeyle özgürlük yürüyüşüne katılım sağlamalı. 'Toplumun özgürlüğü Öcalan'ın özgürlüğüdür' diyerek alanlarda olmalıyız" diye konuştu.  

İmralı tecridinin yaşamın her alanına sirayet ettiğini ifade eden TUHAY-DER  Eşbaşkanı Çetin Uyar ise "Örgütlü bir mücadeleyle özgürlüğü ve barışı inşa edeceğiz. Sayın Abdullah Öcalan 25 yıldır tecrit altında tutuluyor. İmralı’dan tek bir haber almamıza izin verilmiyor. Sadece iki defa telefon açılmış ve ondan sonra hiçbir şekilde haber almamışız. Hepimizin Gemlik’te sesimizi yükseltmemiz lazım. Öcalan özgür olmadığı sürece bize oturmak, uyumak haramdır. Sayın Öcalan'ın özgürlüğü sağlanmadan oturmayacağız, başımız rahat bir şekilde yastığa bırakmayacağız. 18 Kasım barış ve özgürlük günüdür. Güçlü çalışmalar yürüterek, milyonlar Gemlik’te buluşalım" diye konuştu.
Barış Annesi Güneş Tozan, “Cezaevinde olan bir oğlum var, cezası bitmesine rağmen tekrar infazı yakıldı. Bu hakaretleri kabul etmeyelim, bu zulmü kabul etmeyelim” dedi.

HEDEP Panos İlçe Eşbaşkanı Ahmet Ege de tecridin insanlık suçu olduğunu belirterek, tüm kesimleri tecride karşı ses çıkarmaya davet etti.