GÖRÜNTÜLÜ

Mınbiç'i özgürleştirme operasyonu başlatıldı

Mınbiç Askeri Meclisi, 1 Haziran 2016 itibariyle ‘Mınbiç’i Kurtarma ve Özgürleştirme” operasyonu başlattıklarını duyurdu.

Mınbiç Askeri Meclisi, konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Açıklama Askeri Meclis Genel Sorumlusu Ebu Emced tarafından okundu.

“Mınbiç ve köylerinin, kendilerine sözde “devrimci” sıfatı takınan kimi silahlı gruplarca 22 ocak 2014’te terk edilmesinden bu yana halkımız DAIŞ zulmü altında kıvranmış, işgal altında her türlü baskı, zulüm ve şiddete maruz kalmıştır" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Geçen bu süreç içinde Suriye halkı ve tüm dünya Mınbiç’in öz çocuklarının, gençlerinin ve gerçek savaşçılarının Qereqozaq, Sirîn ve Tişrîn barajı bölgesindeki amansız direnişine tanık olmuştur. Şehirde yaşayan halkımız da DAIŞ’ın her türlü irade kırma ve teslim alma girişimlerine boyun eğmeyi hiçbir zaman kabul etmemiştir. Bu direnişçi kent 2 bine yakın en yetenekli ve yürekli gencini tereddütsüz feda etmekten çekinmemiştir. Mınbiç kenti, Suriye genelinde DAIŞ cellatlarına karşı gösteri ve yürüyüş düzenleyen yegane kent olma onuru ve şerefine nail olmuştur.

Mınbiç Askeri Meclisi olarak kamuoyuna ve tüm halklarımıza şunu belirtmek isteriz ki, artık DAIŞ işgaline son verme, Minbic topraklarını bu pislikten temizleme ve kenti saran tüm kara paçavraların kaldırılıp kara bulutların dağıtılmasının günü, zamanı gelmiştir.

Bu nedenle bölge halkı ve rûsipilerinin çağrıları üzerine 1 Haziran 2016 itibariyle ‘Mınbiç’i Kurtarma ve Özgürleştirme” operasyonuna başlamış bulunuyoruz. Savaşçılarımız bu hamlenin, Minbic bölgesinde işgal altındaki son bir karış toprağı da özgürleştirilinceye kadar en yüksek kararlılıkla sürdürüleceğine söz vermiş, and içmiştir.

Bu temelde kentteki halkımızı can güvenliklerini garanti altına alacak gerekli tedbirlerini almaya, açık askeri hedeflerimiz olan çetelerin karargah ve mevzilerinden, noktalarından uzak durmaya, güçlerimize gereken kolaylığı sağlayıp destek olmaya çağırıyoruz. Özellikle de Mınbiçli genç kadın ve erkekleri saflarımıza katılmaya ve DAIŞ’a karşı savaşarak kentin özgürleştirilmesi görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz.

Direnişçi Mınbiç’in çocukları;

Güçlerimiz sizleri DAIŞ zulmünün pençesinden kurtarmaya geliyor. Askeri Meclisimiz içinde Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkes tüm Mınbiç halklarının en değerli evlatları bulunmaktadır. Güçlerimizin tek hedefi DAIŞ çeteleri ve Minbic halkının kanına elini bulaştırmış kişiler olacaktır. Kenti ve kırsalını tümden çetelerden temizleme amacımıza ulaştıktan sonra da kenti Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkeslerden müteşekkil bir sivil yapılanma olan Minbic Bölge Meclisine teslim edeceğiz.”