Katledilen Tahir Elçi, mezarı başında anıldı

Tahir Elçi, devlet güçlerince katledilmesinin yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Amed’in Sûr ilçesine bağlı Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015’te Türk devlet güçlerince katledilen Amed Barosu Başkanı Tahir Elçi, ölümünün 8’inci yılında Rezan (Bağlar) ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında anıldı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, çok sayıda baro başkanı, hukukçu, insan hakları savunucusu, milletvekili ile aile fertleri anmaya katıldı.

 Amed Baro Başkanı Nahit Eren, "Tahir Elçi, bu topraklarda insan hakları için çalışıyordu. İnsan hakları savunuculuğunu, yaşamında kendine yol ve yöntem olarak belirlemişti. Bir kez daha diyoruz ki; Tahir Elçi unutulmayacak” dedi.  

HEDEP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Türkdoğan, Elçi’nin Kurdistan’a barış gelmesi için büyük bir emek sarf ettiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, "Bu işin peşini bırakmayacağız" dedi.

Êlih Baro Başkanı Efkan Şenses de, "Tahir Elçi, Adana’da adalet mücadelesine, yeri gelir çevre mücadelesine katılırdı. Onun bıraktığı mirası devam ettiriyoruz. Onun davasının sonuçlanması için hukuksal mücadelemizi sürdüreceğiz" diye kaydetti.

Anmada Tahir Elçi'nin mezarına karanfiller bırakıldı.