İki eli olmayan tutsak tek hücrede tutuluyor

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde katıldığı bir yürüyüşte patlayan bir bomba nedeniyle iki elini kaybeden tutsak Engin Aktaş, Adli Tip Kurumunun ‘Cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen 6 yıldır cezaevinde tutuluyor.

 

Bu durma tepki gösteren Aktaş’ın babası Tahir Aktaş, Engin’in tek başına su bile içemediğini ve derhal serbest bırakılmasını istedi.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinden 2011 yılı Şubat ayında katıldığı bir yürüyüşte patlayan bomba nedeniyle iki elini kaybeden ve daha sonra tutuklanan Engin Aktaş, Adli Tıp Kurumu 3 defa cezaevinde kalamaz raporu vermesine rağmen hala cezaevinde tutuluyor. Siyasi tutsak Engin Ertaş’ın babası Tahir Aktaş, “Oğlumun tek başına hayatını idame etmesi çok zor ve şimdi de tek kişilik hücrede tutuluyor” diye konuştu.

Oğlunun suçsuz yerine tutulduğunu belirten Baba Aktaş, şunları belirtti: “11 Şubat 2011’de katıldığı bir yürüyüşte patlama meydana geldi. Engin’in patlamayla alakası olduğu iddiasıyla tutuklandı. Patlamada Engin her iki elini kaybetti. Engin, 6 yıldır cezaevinde tutuluyor. Daha önce koğuş sisteminde kaldığında arkadaşları ona yardımcı oluyordu. Şimdi tek kişilik hücreye konulmuş ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda. Şimdiye kadar Adli Tip Kurumu 3 defa Engin cezaevinde kalamayacağına ilişkin rapor verdi. Tüm çabalarımıza ve başvurularımıza rağmen oğlum Engin tek kişilik hücrede tutulmaya ve cezaevinde serbest bırakılmamakta.”

‘CEZAEVİNDE KOA HASTALIĞINA YAKALANDI’

Her geçen gün oğlunun durumun daha da kötüye gittiğine dikkat çeken Aktaş, “Engin’in sağlık sorunları her geçen gün artıyor ve hayati tehlikeye giriyor. En son oğlum Engin koa hastalığına yakalandı. Engin’in kimseye zararı olmadı ve keyfi bir şekilde cezaevinde tutuluyor. İki eli olmamasına rağmen Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi kamuoyunun huzurunu bozduğu iddiasıyla örgüt üyesi ve patlayıcı medde bulundurmaktan müebbet cezası verildi. Ergin’e verilen 28 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından da onayladı. Oğlum tutuklandıktan sonra birçok cezaevine sürgün edildi. Bu cezaevleri Erzurum, Metris, Silivri, İmraniye ve en son İzmir’in Menemen R Tipi cezaevine gönderildi” dedi.

‘GEREKÇE AYAKLARIYLA BOMBA ATABİLİR’

Engin hakkında Adalet Bakanlığının ve AKP milletvekillerinin beyanlarına tepki gösteren Baba Aktaş şunları dile getirdi: “Oğlum raporlara rağmen serbest bırakılmıyor. Adalet Bakanlığı ve AKP’li milletvekilleri, Engin’in kamuoyu için tehlike arz ettiği ve ‘elleri olamasa ayaklarıyla bomba atar’ söylemleri kabul edilebilinir değil. Engin tek başına kendine bakacak durumu da değil nasıl olurda bir insan ayağıyla bomba atacak. Böyle bir insan topluma nasıl zarar verebilir. Türkiye de adalet sistemi hiçbir ahlaka ve vicdana sığmaz. Verilen ceza adaletsizliği bir kez daha gösteriyor.”

‘ARTIK CEZAEVLERİNDEN TABUTLAR ÇIKMASIN’

 

 

Siyasi tutsak Engin Aktaş’a yönelik adaletsizliğe yönelik konuşan İHD Van Şube Başkanı Murat Melet, “İki eli olmamasına rağmen 6 yıldır cezaevinde tutuluyor. Aktaş tutuklu bulunduğu zaman zarfından sürgün edilmediği cezaevi kalmadı. Türkiye deki cezaevleri ölüm yerleri olmasın. Artık yeter cezaevlerinde tabut çıkmasın” dedi.