Hareketli timler 6 işgalci Türk askerini cezalandırdı

Haraketli timler işgalci Türk askerlerine darbe vurmayı sürdürüyor. Gerçekleştirilen eylemlerde 6 işgalci cezalandırılırken, 2’si de yaralandı. 2 mobesse ve 1 askeri çadır da imha edildi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, “Savaş suçlusu TC ordusu, halkımıza yönelik geliştirdiği soykırım politikalarının önündeki en büyük engel olarak gördüğü Özgürlük Gerillası’na karşı bütün kirli savaş yöntemlerini kullanarak sonuç almak istemektedir. İşgal operasyonunun başladığı 14 Nisan’dan itibaren binlerce kez uluslararası düzeyde yasaklanmış bombalar ve kimyasal silahlar kullanmıştır. 21 Ekim günü de faşist TC ordusu suç işlemeye devam ederek savaş mevzilerini 6 kez yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla, 4 kez savaş uçakları ve onlarca kez obüs, tank ve ağır silahlarla bombalamıştır.

Buna karşı güçlerimiz tarihi direnişini devam ettirmenin yanında işgalcilere darbe vurmaya da devam etmektedir. Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda; 6 işgalci cezalandırılmış, 2 işgalci yaralanmıştır. 2 mobesse kamera sistemi ve 1 askeri çadır da imha edilmiştir” dedi.

HPG, gerçekleştirilen eylem ve yapılan saldırıların ayrıntılarına ilişkin de şu bilgileri paylaştı:

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

21 Ekim’de Çemço Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurulmuş ve 2 işgalci cezalandırılmıştır.

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Xakurkê bölgesinde;

21 Ekim saat 18:00’da Xakurkê’nin Şêxzade alanında işgalcilerin yerleştirdiği 2 mobesse kamera sistemi güçlerimizce imha edilmiştir.

Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;                                    

22 Ekim saat 08:25’te Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce iki koldan hedeflenerek koordineli gerilla eylemiyle vurulmuştur. Birinci eylem kolu; ferdi silahlar ile bir grup işgalciyi vurmuş ve 4 işgalciyi cezalandırmıştır. İkinci eylem kolu ise orta otomatik silahlarla işgalcilere ait 1 çadırı vurmuş ve imha etmiştir. Güçlerimizin sızma taktiğiyle yakın mesafeden gerçekleştirdiği bu etkili eylemde 4 işgalci cezalandırılmış, 2 işgalci yaralanmış ve 1 askeri çadır da imha edilmiştir.

İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

21 Ekim’de Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri, Sîda Direniş Alanı’ndaki Şehîd Felat savaş mevzileri yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla 6 kez bombalanmıştır.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

  21 Ekim’de Zap Suyu çevresi savaş uçaklarıyla 4 kez bombalanmıştır.

 21 Ekim’de Girê Cûdî, Çemço ve Saca Direniş Alanları obüs, tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.

 21 Ekim’de Girê Amediyê Direniş Alanı üzerinde dron hareketliliği gözlenmiştir.

 21 Ekim’de işgalci Türk ordusu Karker Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerini kepçe ve kırıcı kepçelerle yıkmaya çalışmıştır.“