Devlet güçleri Cizre'de bir günde 4 kişiyi vurdu

Cizre'de soyadı öğrenilemeyen Adnan isimli zihinsel engelli bir kişi vurularak yaralandı. Gün içinde yaralananların sayısı da dörde çıktı. Türk devlet güçleri dün yaralanan 3 kişinin de hastaneye kaldırılmasına izin verilmiyor.

Soykırım saldırılarını sürdüğü Şırnak'ın Cizre ilçesinde halkın dirinişini kıramayan devlet güçleri sivilleleri hedef almaya devam ediyor. Dağkapı Mahallesi'ni hedef alan taramalarda Adnan isimli zihinsel engelli bir kişi yaralandı. Kalçasından yaralanan kişi, mahalleye gelen ambulansla Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Sabah saatlerinde Cudi Mahallesi'nde yaralanan çocuğu kurtarmaya çalışırken devlet güçlerince vurularak yaralananların da Serhat Altun isimli üniversite öğrencisi olduğu öğrenildi. Dün gece yaralanan Orhan Tunç, Serhat Altun ve ismi öğrenilemeyen 1 çocuk hala mahallede ambulans bekliyor. Ambulansın gitmesi için bir çok yeri aradığını belirten HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, yaralıların alınmasına izin verilmediğini ifade etti. Bir çok yeri aradığını belirten Sarıyıldız, "Yaralanma durumlarında yurttaşların alınması için kaymakamlığı arıyoruz. Çoğu zaman telefona çıkmıyorlar. Çıktıklarında da emniyeti bilgilendiriyor ancak taramalar devam ediyor" dedi. Emniyet ambulansı engelliyor Yaralıların alınması için ambulansları aradıkları bilgisi veren Sarıyıldız, "Ambulans personelinin de emniyetin olurunu bekliyor. Ancak emniyet ambulansların gidişini engelliyor. Ya da yaralıların çarşı merkezine kadar taşınmasını istiyorlar. Yaralıları taşıyanlar sokağa çıktığı gibi de taranıyorlar. Şimdiye kadar bir çok kişi yaralı taşırken, yaralandı" diye konuştu.

Sarıyıldız, dün mahalleye giden ambulansın 3 defa tarandığı için yaralıları alamadığını kaydetti.