DEM Parti ve DBP: Ölümlerin sorumlusu DEDAŞ'tır

Yangın bölgesinde ziyaretlerini sürdüren DEM Parti ve DBP eş genel başkanları, DEDAŞ'ın sorumlu olduğunu belirtti, "Bu acıyı dayanışmayla dindireceğiz" mesajını verdi.

DEM PARTİ VE DBP ZİYARETLERİ

Amed’in Xana Axpar (Çınar) ilçesi ile Mêrdîn’in Şemrex (Mazıdağı) ilçesi arasındaki yangında 14 kişi yaşamını yitirdi. Yangının yaşandığı Şemrex ilçesine bağlı Kelekê Mahallesi'nde kurulan taziyeyi Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) eş genel başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları, DEM Parti Wan, Amed, Mêrdin Büyükşehir ve ilçe belediye eşbaşkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin aralarında olduğu heyet ziyaret etti.

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, "El ele vererek halkımız, ailemizin acısını birlikte paylaşacağız. Ve bu acıyı azaltacağız. Başta bütün parti ve kurumlarımızla yaşamını yitirenleri anıyor, yaralılara şifalar diliyoruz” dedi.
Kurdistan’da her yıl yangın çıktığını hatırlatan Bayındır, felakete dönüşen son yangında DEDAŞ’ın sorumluluğuna dikkat çekti. Halkın başvurmasına rağmen DEDAŞ’ın kırsal mahallelerde bulunan direkleri onarmadığını ifade eden Bayındır, “Bu her açıdan ispatlandı. Bu yangının sorumlusu DEDAŞ’tır. İlk andan beri biz halkımızın yanındaydık, helikopter istedik ama ateş söndürme helikopteri göndermediler. Gündüz 11’ê kadar da kimse ailemize yardım etmedi. Acımız büyük tarif edilemez ama bu acıyı bütün kurumlarımızla azaltacağız. İnşallah acımız, derdimizi birlikte azaltacağız. Kendimizi bu düşmanlara boyun eğdirtmeyeceğiz. Bu halkın acısı ne kadar acı olursa da düşmanlık yapıyorlar. Dün bu düşmanlığı sosyal medyada nasıl görüldüğünü gördük. Bu olaya alkış çalacaklardı neredeyse. Bu kadar büyüttüler bu düşmanlığı. Dünden bu yana Serhat, Amed, Botan’dan binlerce insanımız bu olay yerinde ve ailelerimizle. Elimizden ne gelirse yaptık, yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

'HALEN ODUN DİREKLERİ KULLANAN DEDAŞ SORUMLUDUR'

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yangına dair ciddi iddialar olduğuna dikkat çekerek, araştırılması gerektiğini belirtti. Yangının DEDAŞ’ın eksiliğiyle çıktığına dair raporlandırma ve görgü tanıkları olduğunun altını çizen Bakırhan, “Sabotaj mı DEDAŞ ihmali mi, bunun ivedilikle araştırılması gerekiyor. Halkımızın defalarca uyarmasına rağmen halen odun direkleri kullanan DEDAŞ bence buranın sorumlularındandır. Buranın bir an önce Afet Bölgesi ilan edilmesi lazım. Burada zarar gören halkımızın da zararlarının tanzim edilmesi gerekiyor” dedi.

Başta Mêrdîn, Amed, Wan belediye başkanları ve ilçe belediyelerinin halka dayanışma içinde olduğunu ifade eden Bakırhan, “Kırsalda iki canlı gördüğünde onlarca helikopter kalkıyor ama burada canlılar yanıyor ama kimse görmüyor. Bu meselenin iyi bilinmesi gerekiyor. Bunun peşini bırakmayacağız. Bu halkın yaralarını saracağız” dedi.

'BİZİ ÖLÜME GÖTÜREN SİSTEME KARŞI ORTAKLAŞMALIYIZ'

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise “Şu an burada yaşadığımız acı Maraş’ta, Antakya’da yaşadığımız acı ve ihmal silsilesinin tıpatıp benzeri. Ailelerimize, Kürt halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. İki eşbaşkanımız da çok açık ifade etti. Bugün burada acil yapılması gereken buranın Afet Bölgesi ilan edilmesi ve bu şekilde halkımızın mağduriyetinin giderilmesi birinci hedef olarak belirlenmeli” diye belirtti.
“Bu acıyı ancak toplumsal kenetlemeyle, bizi ölüme terk eden sisteme karşı ortaklaşarak, azaltabiliriz” diyen Tülay Hatimoğulları, şunları söyledi: “ DEDAŞ birinci sorumlusudur. Bugün 55 bin dekarlık alanın yandığı, 23 bin alanında ekili alan olduğu belirtildi. Yine aynı raporlar da ve görgü tanıklarında valilik ya da resmi yetkililerin belirttiği gibi anız değil elektrik akımından kaynaklandığına dair iddialar var. Yargı bunları dinlemelidir. Hazırlanan raporların bilirkişi raporları önemlidir. Yargı bunu dikkate almalıdır. Bugün yiten 14 canın hakkı verilecek cezayla ailelerin yüreği bir nebze olsa soğutulur. Bugün Türkiye’nin en büyük gündemi DEDAŞ’tır. En fazla soru önergesi ve araştırma önergesi DEDAŞ üzerine verilmiştir. Tam 37 senedir bakımları yapılmamış olan elektrik telleri ve incecik tahtalar üzerinde çekilmiş olan elektriğin yangınlara neden olduğu aşikardır. Bu yangını durdurmaların en büyük çözümü DEDAŞ’ın bu direkleri bakımlardan geçirmelidir. DEDAŞ bu görevi yapmadığı sürece çıkacak herhangi bir yangın, herhangi bir zararın birinci dereceden sorumlusu olacaktır. DEM Parti olarak bizler hem hukuki, hem toplumsal dayanışma bakımından gücümüz yettiğince sizlerin yanında olacağız. Büyükşehri başta olmak üzere diğer belediyelerimizle çalışmalarını yürüttüler, halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Toplumsal dayanışmayla bu acımızı dindireceğiz.”
Ekoloji ve meslek örgütlerine de çağrıda bulunan Tülay Hatimoğulları, bunun raporunun tutulması gerektiğini söyledi.
Heyet ardından diğer köylere geçti.