Amazon’da yatılı okulda yüzlerce yerli çocuğa cinsel şiddet

Amazon ormanlarındaki bir devlet yatılı okulunda yüzlerce yerli çocuğa cinsel şiddet uygulandığı ortaya çıktı. Peru hükümeti, Condorcanqui eyaletinde yaşanan olaya ilişkin soruşturma başlatacaklarını duyurdu.

Ülkenin kuzey eyaletin Condorcanqui’de devlet okullarında eğitimlerine devam eden yerli Awajun kız ve erkek çocukları, bazıları 2010 yılına kadar uzanan toplam 524 cinsel saldırı ve tecavüz vakası bildirmişti. 

Yatılı okullarda işlendiği belirtilen suçlar, Awajun kadın derneği temsilcisi Rosemary Pioc tarafından geçtiğimiz ay ortaya çıkarıldı. 

Peru hükümet sözcüsü yaptığı açıklamada "Gerçekleri araştırmalıyız. Mağdurların yanında olacağız" dedi. Sözcü, pazartesi günü yaptığı açıklamada "Cinsel şiddetin her türlüsünü reddediyoruz" diye ekledi. 

Açılacak soruşturmanın duyurusu, iki bakanın iddia edilen cinsel suçları "kültürel uygulamalara" benzeten açıklamalarının ardından sert tartışmaların yaşandığı bir ortamda geldi.

Awajun kadın derneği temsilcisi Rosemary Pioc, RPP radyosunda "Bunların kültürel uygulamalar olduğunu söylemek bu eylemleri meşrulaştırmaktır. Tecavüz bizim toplumumuzda bir uygulama değildir" diyerek sözkonusu bakanları kınadı. 

Peru'nun insan hakları ombudsmanı, bu suçları işlediğinden şüphelenilen kişilerin öğretmenlik yaptıkları okullardan "derhal uzaklaştırılmaları" çağrısında bulundu.