YPG: Ankara saldırısı ile ilişkimiz yok

YPG Komutanlığı, saldırı ile ilişkilerinin olmadığını, Davutoğlu’nun Suriye ve Rojava’ya saldırmak için zemin hazırlamak istediğini belirtti.

YPG Genel Komutanlığı, Türk Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘Ankara patlamasını YPG yaptı’ açıklamasına cevap verdi.

YPG Komutanlığı, saldırı ile ilişkilerinin olmadığını, Davutoğlu’nun Suriye ve Rojava’ya saldırmak için zemin hazırlamak istediğini belirtti.

YPG, tüm saldırı, tahrik ve provokasyonlara rağmen, şimdiye kadar Türk devletine karşı herhangi bir askeri faaliyet içerisine girmediklerini duyurdu.

TÜRKİYE’YE KARŞI ASKERİ FAALİYET İÇERİSİNE GİRMEDİK

YPG Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Halkımız ve kamuoyunun bildiği gibi Rojava devrimi 4. yılına girmiştir. Biz YPG olarak, ilk günden şimdiye kadar bölgedeki halkımızı koruyoruz. Zor şartlar altında, halkımızın IŞİD ve Nusra gibi barbar çetelerden koruyoruz. Birçok devlet ve basın kurumu, bu terörist grupların Türkiye devleti tarafından desteklendiğini açıkladı. Ancak biz YPG olarak, bize saldıran terör grupları dışında, komşu ülkelere karşı ve diğer güçlere karşı hiç bir askeri faaliyet içerisine girmedik. Bütün tahrik ve provokasyonlara rağmen, Türk ordusunun Rojava sınırındaki tüm saldırılarına rağmen, biz cevap vermedik ve tarihi bir sorumluluk içerisinde davrandık. Dört yıldır, Türkiye-Suriye sınırının en güvenli bölgesi Rojava sınırıdır. Bizim tarafımızdan hiç bir askeri eylem yapılmamıştır. Bu gerçeği en iyi bilen ise, Türk ordusu ve AKP hükümetidir. Bilerek gerçekleri çarpıtıyorlar ve bizi Ankara’daki patlamadan sorumlu tutuyorlar.

DAVUTOĞLU SURİYE VE ROJAVA’YA SALDIRI İÇİN ZEMİN HAZIRLIYOR

Biz Türkiye halklarına ve dünyaya bir kez daha şu mesajı veriyoruz: Bizim bu olayla hiç bir ilişkimiz yoktur. Sadece bu saldırı değil, hiç bir zaman Türkiye’ye karşı bir saldırı içinde olmadık. Türkiye devleti, bizim onlara saldırı yaptığımızı asla kanıtlayamaz, çünkü bizim böyle bir saldırımız olmamıştır. Türk Başbakanı Davutoğlu’nun ‘Ankara saldırısını YPG yaptı’ açıklaması yalandır, gerçeklerden uzaktır. Davutoğlu, bu açıklama ile Suriye ve Rojava’ya yönelik saldırıya zemin hazırlamak istemektedir. Yanı sıra, tüm dünya tarafından bilinen DAİŞ ile bağlantısını kamufle etmeyi amaçlamaktadır.

Biz Halk Savunma Birlikleri-YPG olarak bir kez daha yineliyoruz: Ankara’daki patlama ile hiç bir ilişkimiz yoktur. Bütün komşu devlet ve güçlere Rojava devrimine ve halkların iradesine saygı göstermeye çağırıyoruz.