YNK’den Maxmur ve Çemçemal saldırılarına tepki

Türk devletinin Mexmur ve Çemçemal’e yönelik yaptığı saldırılara ilişkin açıklama yapan YNK Politbürosu, saldırıların bir an önce durdurulmasını istedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbürosu, Çemçemal’in Axceler beldesi ve Şehit Rüstem Cudi (Mexmur) Mülteci Kampı’na yönelik yapılan SİHA saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “Saldırı ve sınır ihlallerinden derin endişe duyuyoruz ve Türkiye’nin Çemçemal ilçesine bağlı Axceler beldesine ve Mexmur’a yönelik hava saldırılarını kınıyoruz. Saldırılar derhal durdurulmalıdır.

Irak hükümetini, Kürdistan Bölgesi de dahil olmak üzere Irak topraklarını ve hava sahasını koruma konusundaki Anayasal ve ulusal görevini yerine getirmeye çağırıyoruz. Irak hükümeti bu ihlalleri diplomatik kanallardan Türk hükümetine bildirmelidir. Kürdistan Bölgesi yönetimi de Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi büyükelçisini çağırmalı ve saldırılardan duyduğu memnuniyetsizliği aktarmalıdır. Sivillerin ölmesine ve zarar görmesine neden olan bu sınır ihlallerinin hiçbir mazereti olmaz.

Şehitlerin ailelerine başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz” denildi.