YNK: Şengal'i DAİŞ'e teslim eden KDP'dir

YNK Politbürosu, "DAİŞ çeteleri Şengal’e saldırdıklarında, Şengal halkını DAİŞ çetelerine teslim edip kaçan KDP'dir" dedi.

KDP 17. Ofisi, KDP dışında hiçbir gücün Şengal’i savunamayacağını ileri sürmüştü.

YNK’den KDP’nin açıklamasına sert bir cevap geldi.

YNK 15. Ofisi tarafından yayımlanan açıklama şöyle:

"Sizler yaptığınız açıklamada DAİŞ çetelerinin Şengal’e saldırdıkları esnada kimlerin kan döktüğünü ve Şengal’i savunduğunu en iyi Şengal halkı biliyor demişsiniz. Doğrusu budur sizler ve Şengal ofisi sorumlunuz bizler 12 bin peşmerge ile Şengal’i savunacağız diyordunuz ama saldırının başladığı gece tek bir mermi dahi sıkmadan geri çekildiniz. Ofis sorumlunuz ne pahasına olursa olsun Şengal’i terketmeyeceğiz diyordu. Fakat herkesten önce siz kaçtınız. Kaçarak sivil halkı DAİŞ çetelerinin kollarına bıraktınız. Şengal halkı şahittir ki sizler Şengal’i DAİŞ çetelerine teslim ettiniz.

Sizler Şengal’in kurtarılması sürecinden de bahsetmişsiniz. Doğrusu budur ki YNK birçok silah ve cephaneyi Rojava üzerinden Şengal’e geçirtti. Şimdiye kadar da YNK Şengal’e destek ve yardımlarını kesmiş değil. Şengal halkı ile omuz omuza Şengal’i özgürleştirme sürecine destek verdik. 111 Peşmerge Komutanlığı’na üye peşmergelerimiz bu süreçte şehit düştüler."

Ayrıca YNK, Irak erken genel seçimleri sürecinde KDP’nin Şengalli Êzidîlere baskı uyguladığını belirterek, KDP’nin kendilerine oy vermedikleri takdirde Êzidîleri bulundukları kamplardan çıkarmakla tehdit ettiği vurgulandı.

YNK açıklamanın sonucunda Şengallilerin yurtlarına dönmelerinin yolunun açılması gerektiğine dikkat çekildi.