'Direniş meşrudur, terörist Soylu'nun kendisidir'

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Aysel Doğan’ın cenazesine yapılan saldırıya karşı direnişin meşru olduğunu belirtti, "Süleyman Soylu terörist arıyorsa kendisine baksın" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Örgütü, Barış Grubu üyesi Aysel Doğan’ın cenazesine yapılan polis saldırısına ilişkin partinin il binasında basın toplantısı düzenledi. Sol-sosyalist partilerin üye ve temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, cenazeye ve kitleye yapılan saldırının Türk İçişleri Bakanı ile Tunceli Valisi’nin provokasyonu sonucu geliştiğini belirterek, “İçişleri Bakanı, insanlık değerlerini çiğneyerek cenaze hakkına saldırmıştır. Filistin gazetecinin cenazesine yönelik İsrail’in saldırısı nasıl faşizm ise, Aysel Doğan’ın cenazesine saldırmak da faşizmdir” dedi.
 
'ATTIĞIM TAŞ DÜŞMANCA SALDIRIYA DİRENİŞİN SEMBOLÜDÜR'
 
Önlü, kendilerine tazyikli su ile saldıran TOMA’ya taş ile karşılık verdiği için hem kendisine hem de partisi HDP’ye dönük sosyal medya üzerinde sistematik saldırı yürütüldüğünü aktararak, “Özellikle polisin gaz, plastik mermi ve coplarıyla gerçekleştirdiği saldırılar sonrasında TOMA’ya attığım taş üzerinden cenaze töreni kriminalize edilmek istenmektedir. Attığım taş, egemen güçlerin bu kadar ağır ve düşmanca saldırısına karşı yurttaşın kendini savunması ve direnişin sembolüdür. Taş herhangi bir kişi ve canlıya zarar vermek için değil, faşizmin kullandığı yönteme, zihniyete ve araca atılmıştır” şeklinde ifadeler kullandı.
 
'TERÖRİST KENDİSİDİR'
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkındaki sözlerine ilişkin konuşan Önlü, “Suç işleri Bakanı önce kendi işlediği suçların hesabını versin. Uyuşturucu satıcılarıyla, mafyalarla, dolandırıcılarla ve tüm suçlularla fotoğrafı olan suç işleri bakanı Süleyman Soylu, Dersim’de valilik tarafından geliştirilen saldırı sonrasında attığı twitle şahsıma ‘terörist’ diyerek hedef göstermiştir. Bir terörist arıyorsa kendisine bakmalıdır” dedi.
 
Tunceli Valiliği’nin açıklamasına ilişkin ise Önlü, “Dersim’in huzurunu bu kentin huzurunu bozan biri varsa, bu kişi kendisidir. Sokaklarda gençlerin dövüldüğü, cemaat ve tarikat kadrolarının kurumlara yerleştirildiği, inanç yerlerinin restorasyon adı altında tahrip edilip özünden koparıldığı, doğasına ve canlılarına her gün saldırılan bir kent nasıl huzurlu olabilir. Cenazeyi provoke eden kendisi ve görev verdiği bir grup çetedir. Şahsıma yönelik suçlamaları reddediyorum” diye belirtti.
 
'BAŞHEKİMİN TALİMATIYLA DARP RAPORU ENGELLENDİ'
 
Yapılan polis saldırısı sonucu fenalaştığını ve ambulansla Tunceli Devlet Hastanesi’ne gittiğini söyleyen Önlü, saldırı sonucu aldığı yaralara rağmen Tunceli Devlet Hastanesi’nin Başhekimi Serkan Calp’ın talimatı sonucu kendisine darp raporu verilmediğini kaydetti. Önlü, bedeli ne olursa olsun değerlerini sahiplenmeye devam edeceklerini söyledi.