Amed'de siyasi partilerden 'ulusal birlik' toplantısı

HDP ve Kürdistani partiler, ulusal birlik gündemiyle toplandı. Toplantıda çeşitli kararların alınması bekleniyor.

HDP ve Kürdistani siyasi partiler, ulusal birlik gündemiyle Amed'deki Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

‘PARTİ DEĞİL KÜRT HALKI ESAS ALINACAK’

Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda, bölgede ve Türkiye’de siyaset yapan partilerin katılacağı ve yol haritasının oluşturulacağı çalıştayın tarihi ve içeriğinin belirlenmesi bekleniyor. Toplantıda ayrıca tüm partiler adına oluşturulacak heyetlerin, Avrupa’da, Federe Kürdistan Bölgesi’nde ve Kuzey-Doğu Suriye’de yapacakları görüşme içeriğinin değerlendirilmesi amaçlanıyor. Toplantıda tarafların, parti ve örgütlerin önceliklerini değil, Kürt halkının önceliklerini esas alacağı belirtildi.

TOPLANTIYA KATILANLAR

Toplantıya şu partilerin temsilcileri katıldı:
"Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Kürdistan Demokrat Partisi- Kuzey (KDP-Bakur), İnsan ve Özgürlük Partisi, Azadi Hareketi, Azadi Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi (KKP)."
Katılım çağrısında bulunulmasına rağmen Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve  Kürdistan Özgürlük Partisi’nin (PAK) temsilcileri toplantıya katılmadı.