Şehit Şervan Êzdîxan anıldı: Hiçbir dış gücün etkisine girmeyeceğiz

Kazımi'ye bağlı güçlerin Şengal’e saldırısı sonucu şehit düşen Şervan Êzidxan için yapılan anmada, Êzidî aşiret liderlerinden Şemo Xwedêda, “Şengal’e yönelik kirli komploların yapıldığını biliyoruz. Tüm planlara ve saldırılara karşı çıkacağız” dedi.

Kazımi hükümetine bağlı güçlerin 2 Mayıs’ta Şengal’e yönelik saldırılarında Sinunê’de şehit düşen Şervan Êzidxan, Şehit Dilgêş ve Şehit Berxwedan Şehitliği’nde düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Şervan Êzdixan dün binlerce kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurlanmıştı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde şehit düşenler için yapılan saygı duruşunun ardından başlayan etkinlikte şehit aileleri, mum yaktı.

Şehit Aileleri Kurumu Sözcüsü Hemed Bişar, Kazımi hükümetinin son zamanlarda sivillere ve güvenlik güçlerine saldırmak için baskılarını arttırdığını söyledi. Hemed Bişar, “Bu saldırıya karşı durabilmek için halkımız, kadınlarımız, gençlerimiz ve tüm halkımız mücadeleye katıldı ve sahiplendi. Irak ordusunun savaş tutumuna karşıyız. Irak’ın kendi iradesiyle bu girişimlerde bulunmadığını, dış güçlerin de ellerinin içinde olduğunu ve bundan dolayı halkımıza saldırdıklarını biliyoruz. Irak hükümetini, Êzidî toplumunun düşmanı olan yabancı güçlerin ve bazı siyasi partilerin etkisinden kurtulmaya çağırıyoruz. Êzidîler olarak sonuna kadar direneceğiz” dedi.

Şengal Özerk Yönetimi Eşbaşkanı Riham Hesen ise şunları söyledi: “Bu saldırı ispatladı ki Irak kendi iradesiyle hareket etmiyor, bazı dış güçlerin müdahalesiyle yönetiliyor. Şengal halkı olarak Ferman’dan bu yana halkımızı nasıl koruduğumuzu ve herkese elimizi uzattığımızı herkese ispatladık. Bundan sonra da buna direnmeye ve halkımızı korumaya devam edeceğiz. Halkımız tüm saldırı ve komplolara karşı ayağa kalkıp karşılık verdi, tavır aldı ve kirli planlara karşı çıktı.”

Êzidî aşiret liderlerinden Şemo Xwedêda ise, “Halkımız hiçbir dış gücün etkisine girmeyecek. Halkımızın hakları için gece gündüz durmadan mücadele ettiğimizi ve halkımızın çıkarları doğrultusunda çalışacağız. Şengal’e yönelik kirli komploların yapıldığını biliyoruz. Tüm planlara ve saldırılara karşı çıkacağız” diye belirtti.

Etkinlik “Şehîd namirin” sloganıyla sona erdi.