İstanbul’da Kürt Dil Bayramı kutlaması

İstanbul'da 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısıyla yüzlerce kişi yürüyüş düzenledi, "Yaşamımızın her alanda Kürtçeyi yaygınlaştırmamız lazım" mesajı verildi.

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ve Kürt Araştırmaları Derneği, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı'nı İstanbul'un Esenyurt ilçesinde yaptığı yürüyüşle kutladı. HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm'ün yanı sıra yüzlerce kişi yürüyüşe katıldı. HDP binasında bir araya gelen halk, erbaneler çalarak bir süre halay çekti. Birçok kişinin ulusal kıyafet giydiği etkinliğe katılanlar, sık sık “Bê serok jiyan nabe”, “Bê ziman jiyan nabe”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Bijî serok Apo” sloganları attı. Halk, bir süre sonra, “Bila zimanê kurdî bibe zimanê resmî û perwerdê (Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun)" pankartıyla Esenyurt Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Anneler, ulusal kıyafetleri ve beyaz tülbentleriyle yürüyüşe katıldı.

'MİLYONLARIN ANA DİLİ HEDEFTE'

Kürt Araştırmaları Derneği Eşbaşkanı Remziye Alparslan, 15 Mayıs’ın bayram olmasının yanı sıra hak arama günü olduğunu belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) ana dil hakkına dair kararlarını hatırlatan Alparslan, kararlara rağmen milyonlarca Kürdün ana dilinin egemen güçler tarafından hedef alındığını söyledi. Kürtlerin yaklaşık yüz yıldır ana dili için mücadele verdiğine dikkat çeken Alparslan, “Kürt halkı kendi dilini ve kültürünü yıllardır canlı tutup korumaya çalışıyor. Celadet Elî Bedirxan ve arkadaşlarının 15 Mayıs 1932’de öncülük ettiği dil ve kimlik mücadelesi bugünde sürüyor” dedi. Alparslan, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması gerektiğini kaydetti.

'KADİM DİLİMİZİ YAŞATACAĞIZ'

Kürt Araştırmaları Derneği Eşbaşkanı Eyüp Subaşı, Kürtlerin dilleri için verdiği mücadeleyi “devrim” olarak nitelendirerek, “Bu devrim bütün dünyadaki devrimlerden çok çok daha önemlidir. Bu devrim, dil ve kültür devrimidir. Kürtçenin statüsü kabul edilinceye kadar, eğitim dili olana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu kadim dili yaşatacağız. Bunun için yaşamımızın her alanda Kürtçeyi yaygınlaştırmamız lazım. Dilimizi kaybedersek geleceğimizi kaybederiz. Bunun için başta halkımız olmak üzere tüm kurumlarımız Kürtçeyi yaşamında yaygınlaştırmalı” dedi.
 
'DİLİMİZE SAHİP ÇIKALIM'
 
HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü ise asimilasyon politikalarına işaret ederek, "Bu halk tüm yasak ve engellemelere rağmen dilini savunmayı bırakmadı. Bugün iktidar 30 milyon Kürdün dilini yasaklarken, İngilizce gibi birçok dili serbest kılıyor. Bunu Kürt düşmanlığı üzerinden yapıyor. Bir halk diliyle tanınır. Buradan halkımıza sesleniyorum; dilimize sahip çıkalım. Dilimiz varlığımızdır, kimliğimizdir” diye kaydetti.