Wanlı kadınlardan yürüyüş: Özgür yaşamı inşa edeceğiz

Wan'da 25 Kasım dolayısıyla yürüyüş düzenleyen kadınlar, "Tecridi kırıp kadın özgürlükçü yaşamı inşa edeceğiz" dedi.

Wan'da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yürüyüş düzenledi. Rêya Armûşê (İpekyolu) ilçesinde bulunan Hayat Hastanesi’n bir araya gelen kadınlar, Musa Anter Barış Parkı'na kadar yürüdü. Kadınlar, katledilen Jîna Emînî ve Garibe Gezer'in fotoğraflarının olduğu dövizleri taşıdı.

TÜRK DEVLET GÜÇLERİNİN KADINLARA DÖNÜK SUÇLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Birçok kadının ulusal kıyafetle katıldığı yürüyüş sonrası açıklama yapıldı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Wan İl Eşbaşkanı Gönül Uzunay, 25 Kasım'ı "özgürlük haykırışı" ile karşıladıklarını vurguladı.
Gönül Uzunay, "af" ve "haksız tahrik" indirimleriyle kadın katillerinin ödüllendirildiğine işaret ederek, "Üniformalıların Kürt kadınlarına-çocuklarına karşı işledikleri suçlar da cezasızlık kapsamında değerlendirilip, adeta ödüllendirilmektedir" dedi. Uzunay, "Özel savaş, saldırı, soykırım ve kadın kırım politikalarını yenilgiye uğratacağız ve kadınlar özgür oluncaya dek mücadelemizi büyüteceğiz" diye konuştu.
Gaspçı kayyumların politikalarına dikkat çeken Gönül Uzunay, "Kentlerimiz kayyımlar eliyle talan ediliyor. Kayyımlar, kadın düşmanı politikalarını ilk günden itibaren uygulamaya koymuş, kadın kazanımlarına saldırmıştır" ifadelerini kullandı.
Gönül Uzunay, iş yerleri, fabrikalar, atölyeler, tarlalarda üreten kadınların emeğinin yok sayıldığına işaret ederek, "Emeği ile geçinen kadınlar işyerlerinde mobbinge, şiddete maruz kalıyor" dedi. Uzunay, bu noktada kadınlarla birlikte mücadeleyi yükselteceklerini vurguladı.

'SAVAŞ VE KAOSUN ÇÖZÜMÜ ABDULLAH ÖCALAN'DIR'

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridi kıracaklarını vurgulayan Gönül Uzunay, "Tecridi kırıp, kadın özgürlükçü yaşamı kuracağız" diye kaydetti. Uzunay, şunları söyledi: "Çeyrek asra yaklaşan tecrit politikaları, son dönemde mutlak tecrit biçimini almıştır. Tecridin derinleşmesi ile birlikte toplumsal sorunlar daha da derinleşmiş, çoklu krize dönüşmüştür. Ortadoğu’da savaş ve kaos politikaları günden güne daha da derinleştirilip, tüm temel hak ve özgürlükler askıya alınmıştır. Uygulanmak istenen tecrit, Sayın Öcalan’ın geliştirdiği kadın özgürlük paradigmasına ilişkindir. Ancak yeniden yineliyoruz: Kürt sorunu başta olmak üzere Ortadoğu’da yaşanan savaş ve kaosun çözüm adresi ve muhatabı Sayın Öcalan’dır. Savaşsız, sömürüsüz, adil bir yaşam için mutlak tecridi kırıp kadın özgürlükçü yaşamı inşa etme kararlılığımızı belirtiyoruz."

"Kadın mücadelemizi yargılayamazsınız" diyen Gönül Uzunay, şöyle devam etti: "21. yüzyıl kadın özgürlük yüzyılı olacak' diyoruz. Öyleyse yüzyılımızı kadın devrim çağına dönüştürmek için mücadelemizi, örgütlülüğümüzü kadınlar olarak birlikte gerçekleştirelim. Bu sorumluluk, Rojhilat’ta Jîna şahsında 'saç tellini isyana dönüştürdü'; Başûr'da Nagihan’ın bıraktığı miras oldu. Paris’te Evîn’in, Sara’nın direnişi, Rojava’da kadınların inşa ettiği umut oldu."