Van'da kadınların öncülüğünde '15 Şubat' protestosu

Öcalan'a yönelik uluslararası komplo, 18. yılında kadınların yoğun katılımıyla Van'da protesto edildi.

Van'da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a dönük Uluslararası 15 Şubat Komplosu protesto edildi. TJA-Barış Anneleri, DTK, DBP ve HDP tarafından DBP il binasında düzenlenen etkinliğe HDP Van İl Eş Başkanı Yakup Ataş, DBP Van İl Eş Başkanı Ahmet Aygün, HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Barış Anneleri, TJA aktivistleri, HDP-DBP ill-ilçe yöneticileri, belediye eş başkanları ve halk katıldı.

Etkinlik, Barış Annesi Leyla Duman'ın yaptığı konuşma ile başladı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın 18 yıl önce uluslararası olarak korsanvari bir yöntemle Türkiye'ye kaçırıldığını hatırlatan Duman, Öcalan'ın bu komploları hücresinde barış çabalarıyla boşa çıkardığını kaydetti. "Sayın Öcalan tarihin en büyük işkencesine karşı direndiği gibi, 18 yıl içerisinde tüm ezilenleri aydınlatan, onlara kurtuluş ve özgürlük yolunu gösterdi" diyerek konuşmasını sürdüren Duman, şunları da kaydetti:

'KOMPLO DEFALARCA YENİLGİYE UĞRATILDI'

"Geçen 18 yılda uluslararası komplo defalarca yenilgiye uğratıldı, boşa çıkartıldı. Komplo Sayın Öcalan şahsında Kürt soykırımını başarıya götürme, Kürt halkını katliam ve soykırımlara tabi tutma saldırısıydı. İmha ve inkâr sisteminin, Kürt toplumunu Sayın Öcalan şahsında imha etme saldırısıydı. Topluma dayatılan soykırımı başarıya götürmek için Sayın Öcalan'ın imhasını hedef almışlardı. Sayın Öcalan'ın imhasına dayalı olarak Kürt soykırımını başarıya götürmeyi hedefliyorlardı. Komplocu güçlerin amaçları ve stratejileri buydu. Bu yönüyle bir soykırım saldırısıydı. Aslında komplo sadece Sayın Öcalan şahsında olan bir durum da değildir. Bu imha ve inkârcı cumhuriyet kurulduktan sonra Kürtlerin itirazına karşı da aynı şey yapıldı. Soykırım rejiminin yurtsever hareketlere, Kürt ulusal demokratik hareketine ve direnişine karşı yöntemi aynı ve zamanlaması da aynı olmuştur."

'SAYIN ÖCALAN'IN MÜCADELESİNİ ZAFERE ULAŞTIRACAĞIZ'

Duman, "Sayın Öcalan ise tüm bu saldırılara karşı Türkiye ve Ortadoğu halklarının barışı için demokratik konfederal sistemi önermiş ve geleceğe dair önemli uyarılarda bulunmuştur" diyerek, şunları da ifade etti: "Sayın Öcalan son olarak 2015 yılında 'Kürt sorunu çözülmediği takdirde devre mekaniği girer' demiş ve sadece 1,5 yıl sonra 15 Temmuz darbe girişimi yaşanmıştır. Bu açıdan Sayın Öcalan'ın söyleyeceği her cümle hayati öneme sahiptir. Bu yüzden şu anda Sayın Öcalan üzerinde uygulanan tecride son verilmesini talep ediyoruz. Kürt halkının ‘kara gün’ dediği, Sayın Öcalan'ın 'Kürt soykırım günü' olarak tanımladığı 15 Şubat Uluslararası Komplo saldırısını bir kez daha lanetliyor, Sayın Öcalan'ın 18 yıldır hücresinde verdiği barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesini zafere ulaştıracağımızı bir kez daha belirtiyoruz."