TJK-E: Newroz’da aynı seste aynı yürekte buluşalım!

TJK-E, Newroz mesajında başta kadınlar olmak üzere herkesi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın etrafında kenetlenmeye çağırırken 25 Mart’ta Frankfurt’ta düzenlenecek olan Newroz’a katılım çağrısında bulundu.

TJK-E tarafından yayınlanan açıklama şöyle:

“Tarihte zulüm politikalarıyla ayakta durmak isteyen tüm zalimlerin karşısında direnenler var olmuştur. Direnişin en güzel toplumsal ifadesi olan Newroz Demirci Kawa’nın zalim Dehak’a karşı verdiği büyük mücadele ile halkın kendi kendini yönetmesini, birlik bir mücadele ile müthiş kazanılabileceğini, paylaşmayı ortaklaşmayı morali ve coşkuyu yaratmıştır. Bugün de Dehakların gölgesinde yaşamayacağını kadınlar öncülüğünde haykıran halkımız alanları doldurarak göstermiş, meydanlarda direniş zılgıtlarıyla direniş geleneğini her koşul ve şartta sahiplenmiştir.

Newroz bunun için zalim ve egemen güçlere karşı direnişi seçen tüm halkların, ezilenlerin, kadınların uyanış, direniş, diriliş gün olarak tarihte yerini almıştır.  Direnişin ve birliğin bayramı olan Newroz başta Önder APO olmak üzere tüm halkımıza kutlu olsun. 21’inci yüzyılda kadın devriminin öncülüğünü yapan ve Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü için direnen ve mücadeleyi yükselten tüm kadınların Newrozu’nu kutluyoruz. Karanlığa üç kibrit çöpüyle ışık olan Newroz’un çağdaş demirci Kawası olarak Amed zindanında umudun meşalesini yarınlara katık eden Mazlum Doğan yoldaş başta olmak üzere, Newrozları direniş geleneğine dönüştüren, başkaldırının, asaletin ve yılmaz savaşçılığın ruhu ile Amed surlarında meşaleyi taşıyan direniş geleneğinin ardılları olan  Zekiyeler'i, Rahşanlar'ı, Berivanlar'ı ve Ronahiler'i, Semaları büyük bir minnetle anıyor, Newroz’a anlam katan mücadeleci duruşlarını Newroz yürüyüşlerine dönüştüreceğimizin sözünü bir kez daha veriyoruz.

Kürdistan’da direniş kültürü tarihten günümüze Newrozlar ile büyüyerek gelmiştir. Bu geleneğin büyümesi ve canlı kalması için binlerce yıldır halklar direniyor. Halkların bu kadim topraklarda Newroz bayramı binlerce yıldır ahlaki ve politik toplumun en eski bayramlarından biri olmuştur. Bugün bir kez daha Newroz ruhu aynı topraklarda daha da büyüdü, halklara umut oldu. Ortadoğu halklarının direnişçi duruşu, bugün Kürdistan’da Önder Apo’nun fikirleri, felsefesi ve ideolojisi ile yeniden doğuşunu gerçekleştiriyor. Bu doğuş, Newroz ruhunun yeniden canlandırıyor. Önder Apo, özgürlük mücadelesi ve yürüyüşünün başında, Newrozlaşan halk gerçekliği ile direniş kültürü ve Newroz ruhunu yeniden canlandırdı. Bu hakikat bir halkı kendi küllerinden yeniden doğurdu. Halkımızın mücadelesi ve Kürt kadınının devrim öncülüğü, yarım yüzyıldır bu gerçekliği binlerce bedele vererek ispatladı.

2023 yılı Newrozu’nu tarihi gelişmelerin yaşandığı ve her şeyin daha fazla netleştiği bir süreç içerisinde karşılıyoruz. Bugün bu topraklarda yaşanan 3. Dünya Savaşı’nın halklar lehine bir zaferle sonuçlanması mücadelenin her alanda daha fazla büyütülmesiyle mümkündür. Faşist AKP-MHP rejimi bu gelişmelerde kendi sonunu gördüğünden daha da saldırganlaşmıştır. 6 Şubat’ta gerçekleşen deprem ve sonrası yaşanan olaylar bu kirli ittifakın gerçek yüzü daha fazla ortaya koymuştur. Yıllardır İmralı’da en ağır koşullarda mutlak bir tecrit ve işkence altında yaşayan Önder Apo’ya dönük gelişen ve esasında Kürt soykırımını hedefleyen bu saldırıları asla kabul etmedik, etmeyeceğiz. Faşist AKP-MHP rejimi şunu bilmelidir ki Kürt kadınları ve Kürt halkı faşist rejime mücadeleyi büyüterek cevap verecektir. Dün olduğu gibi bugün de bulunduğu her yerde Önder Apo’nun etrafında kenetlenecek, demokrasinin, adaletin ve eşitliğin teminatı olacaktır. Biz kadınların 8 Mart’ta ortaya koyduğu mücadele, Newroz ruhunun temsilidir. “Jin, Jiyan, Azadi ile Kadın Devrimine Yürüyoruz” hamlesini Newroz ruhu ile yaşatmak tarihi bir sorumluluk olarak önümüzde durmaktadır. Bu inançla Newroz’un ruhunu yaşatmak, 8 Mart’ta başlayan kadın baharlaşmasını 21 Mart ile halkların baharlaşmasına dönüştürecektir. Unutmayalım ki; Zaman, zulme, baskıya, katliamlara, faşizme karşı kazanmanın zamanı! Zaman Jin, Jiyan, Azadi ile Kadın Devrimine Yürümenin zamanı!

Bu temelde başta kadınlar olmak üzere tüm halkımızı, gençleri ve dostlarımızı Önder Apo’nun etrafında kenetlenmeye, her yerde Newroz ateşini yükseltmeye çağırıyoruz. Başta 25 Martta Frankfurt’ta gerçekleşecek olan Newroz kutlamasına başta kadınlar olmak üzere tüm halkımızı ulusal kıyafet ve renklerimizle katılmaya çağırıyoruz. ‘Özgürlük Zamanı’ hamlesi kapsamında Newroz alanlarına akarak aynı yürekte, aynı seste buluşalım!”