Paris'te Zin kadın meclisi ilan edildi

Fransa genelinde 2. kadın meclisi olma özelliğini taşıyan Zin kadın meclisinin kuruluşu ilan edildi.

Fransa genelinde 2. kadın meclisi olma özelliğini taşıyan Zin kadın meclisinin kuruluşu ilan edildi.

Drancy Kürt Toplum Merkezi’nde yapılan kongreye 100 kadın katıldı. Kongre, Paris'te katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez'in posterleri, Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan'ın posterleri ve TJK-E'nin bayrakları ile hazırlanan salonda bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Ardından da siyasal gündem değerlendirmesine geçildi. Kürt kadın hareketi adına bir konuşma yapan Rojda Yıldırım Kürdistan'da gerçekleşen öz yönetimler direnişi ve Kürt halkının verdiği onurlu mücadeleye dikkat çekerek, öz yönetim anlayışının sadece Kürdistan’da değil, özgür yaşamak isteyen bütün toplumların kendi öz irade ve öz yönetim anlayışına sahip olması gerektiğini vurguladı.

Kadın meclislerinin kuruluşunun kadın idaresinin açığa çıkardığı için önemli olduğunu belirten Yıldırım, Kürdistan'daki öz yönetim direnişini sahiplenerek ve kendi örgütlülüğünü geliştirerek Kürdistan'da gelişen öz yönetim direnişine katılması gerektiğine dikkat çekti.

Daha sonra söz alan kadın hareketi temsilcilerinden Zozan Serhat ise Kürt kadın hareketinin geçmişten günümüze kat ettiği mücadelenin önemine vurgu yaparak, bu süreçte kadının kendi örgütlülüğünü geliştirerek, Kobanê'de, Şengal'de Cizre'de, Sur'da nasıl öncülük ediyorsa Avrupa'da da öncülük etmesi gerektiğini belirtti.

Konuşma ve tartışmalardan sonra 57 kadın ve sekiz komisyondan oluşan Zin Kadın Meclisi’nin ilanına gidildi. Tek tek onaya sunulan çocuk, örgütlenme, kültür, ekonomi, şehit aileleri, eğitim, dış ilişki ve sosyal komisyonlardan sonra meclis sözcülüğüne Telli Alagöz seçildi.

Kongre Kürdistan'da gelişen özyönetim direnişçilerine adandı.