Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu: Kadının sesi susmayacak!

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, gazetecilere dönük baskı ve saldırıları kınayarak, "OHAL’de kadının sesi susmayacak!" mesajını verdi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, OHAL ile birlikte kadın gazetecilere yönelik artan baskı ve ihlallere ilişkin İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Birçok kadın gazetecinin katıldığı toplantıda, açıklama metnini Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Üyesi Reyhan Hacıoğlu okudu.

“24 Temmuz 2015 tarihinde çözüm sürecinin bitirilmesinin ardından Kürdistan’da başlatılan savaşla, Kürt basınına yönelik gözaltı baskı ve tutuklamalar artış gösterdi." denilen açıklamada, bu baskıların 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile tüm Türkiye muhalif basınını da hedef aldığı vurgulandı. AKP hükûmeti tarafından darbe girişimi bahane edilerek yayımlanan KHK'ler ile muhalif basına yönelik baskıların sistematikleştiğinin belirtildiği açıklamada, “Mevcut halde, eleştirinin, sorgulamanın, haber yapma özgürlüğünün rafa kaldırıldığı Türkiye’de basın çalışanları, OHAL’in ardından geçen 1 yılda 'darbe olsaydı tam da bu olurdu' dedirten bir saldırı furyasıyla karşı karşıya kaldı." denildi.

'KADININ SESİNİ YÜKSELTEN YAYINLAR KAPATILDI'

KHK’lerle kadın kazanımlarının gasp edildiği ve kadınlara yönelik saldırıların arttığının kaydedildiği açıklamada, saldırıların en önemli hedeflerinden birinin kadın basın çalışanları ve yayınları olduğu ifade edildi. Açıklamada, "Birçok kadın basın çalışanı işsiz bırakıldığı gibi, gözaltı ve tutuklama furyalarına maruz kaldı, kadınların sesini ve sözünü yükselten basın yayın organları kapatıldı." denildi.

DİSK Basın İş’in Nisan ayı verilerine göre; resmi olarak kayıtlı 2 bin 208 meslektaşlarının işsiz kaldığının hatırlatıldığı açıklamada, şöyle devam edildi:

“165’ten fazla meslektaşımız tutuklanırken, tutuklananlardan en az 30’unu kadın gazeteciler oluşturdu. Çıkarılan KHK'ler ile birlikte 178 basın yayın kurumu kapatıldı. Bu kapatılan kurumlar arasında kadının sesini ve sözünü taşıyan dünyanın ilk ve tek kadın haber ajansı Jin Haber Ajansı (JINHA), Türkiye’deki haftalık tek kadın gazetesi Binevş, İMC TV’deki Mor Bülten ve Hayatın Sesi TV’deki Ekmek ve Gül adlı kadın programları da yer aldı."

OHAL'in kalkması ve tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılmasının istendiği açıklamada, "Bizler hakikat arayışçıları olarak 'bir kadın olarak sus' diyen zihniyete karşı, kadınların sesi ve sözü olmaya devam edeceğimiz sözünü yineliyor, OHAL’de kadının sesi susmayacak! diyoruz." diye kaydedildi.

Toplantı "Özgür basın susturulamaz" ve "Jin, jiyan, azadî" sloganları ile sona erdi.