İstanbul’da kadınlar Colemêrg için nöbette

Colemêrg Belediyesi’nin gasp edilmesine karşı İstanbul’daki nöbetin öncülüğünü yapan kadınlar, "Kayyuma geçit yok" sözleriyle Colemêrg halkının yanında olduklarını vurguladı.

İRADE GASPINA KARŞI İSTANBUL'DA NÖBET EYLEMİ

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Colemêrg Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda başlattığı nöbet eylemi 10’uncu gününde Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi öncülüğünde devam etti. “Hakkari için kadınlar nöbette” şiarıyla yürütülen eylemde kadınlar, "Kayyum defol" ve "Jin jiyan azadî" yazılı tişörtler giydi.

Kürtçe ve Türkçe "Kadınlar kayyum darbesine karşı direnişte" yazılı pankart açıldı. Alan “İrademe dokunma”, “Benim dilim benim bedenim”, "Dün başardık yarın da başaracağız”, "Eşit temsiliyet, eşit yaşam”, “Deniz Poyraz için adalet”, "Bijî berxwedana zindanan” ve "Viyan Tekçe irademizdir” yazılı dövizlerle donatıldı. Alandan sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları yükseldi.

‘WAN’DA BAŞARDIK, BURADA DA BAŞARACAĞIZ’

Sosyalist Kadın Meclisi’nden (SKM) Serpil Topal, erkek egemen zihniyetin kayyum politikalarıyla kadınların iradesini kırmak istediğine söyledi. Topal, "Kurdistan’dan İstanbul’a kadınların dayanışmasını büyütmek için buradayız. Kadınların direnişi sokaklarda yankılanıyor. Kadın dayanışmasını hiçbir erkek devlet yıkamadı, yıkamayacak. Biz Colemêrg’in yanındayız" dedi. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Genel Sekreteri Fidan Ataselim, "Kürt halkının iradesine, kadınların iradesine saldırıyor. Baskıyla yıldırmaya çalışıyorlar. Ama güçlü olmadılar, olmayacaklar.  Başaramadılar, başaramayacaklar. Bu mücadele, bu direniş bitmez. Biz ne erkeklerin ne de yönetenlerin güdümündeyiz. Özgür yaşayacağız. Wan'da başardık. Burada da başaracağız” dedi

'KAYYUMA GEÇİT YOK'

Ekmek ve Gül’den Elif Turgut, "Kayyum demek kadınların, halkların, ezilenlerin, emekçilerin iradesini gasp etmek demektir. Kayyum politikalarıyla kadınların ve çocukların yaşam alanları daraltılıyor. Kayımı kabul etmiyoruz" diye kaydetti. 

"Kürt halkının seçme ve seçilme hakkının elinden alınmasına izin vermeyeceğiz” diyen KESK İstanbul Kadın Meclisi’nden Nazife Bayrak Tosu, "Hakkari halkının yanında olacağız. Kadınlar kayyuma geçit vermeyecek” şeklinde konuştu. 

Devrimci Parti’den Gamze Taşçı, "Biz kadınlar bu direniş alanlarında bir araya geldik. Bizler kadın mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Kürt kadın hareketinin kayyuma karşı verdiği mücadele hepimiz için bir örnektir. Onun için bizler de buradayız, direneceğiz diyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Kayyum defol” demek için nöbet eyleminde bulunduklarını söyleyen Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, "Kayyum demek bir bireyi, toplumu, kadınları, çocukları yok etmek demektir. Güçlü bir mücadele güçlü bir direnişle biz bunun karşısında olacağız” diye konuştu. 

KADINLAR HALAYA DURDU

Nöbet eylemi müzik dinletisiyle devam etti. MKM sanatçısı dengbêj Xalîde'nin seslendirdiği kilamlarla kadınlar halaya durdu. Kadınlar, havanın kararmasıyla telefon ışıklarını açarak alanı aydınlattı.