Uluslararası Delegasyon: Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü sağlanmalı

'Kürt Sorununa Çözüm ve Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon', Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması gerektiğini belirtti, "Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü çözümün tek yolu" dedi.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde 35 aydır kendisinden haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan mutlak tecride karşı İstanbul’da gelen 'Kürt Sorununa Çözüm ve Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon' üyeleri, kentteki ziyaretlerinin ardından açıklama yaptı.
Delegasyon üyeleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında açıklanan metinde, "Biz, Avrupa'daki parlamenterler ve parti temsilcileri olarak Abdullah Öcalan'ın avukatları ve İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) gibi Türkiye insan hakları kurumları ve sivil toplum kuruluşları ve Adalet Nöbeti’ndeki Kürt anneleri ile tanışma onuruna sahip olduk. Bu avukatların sıkı çalışmalarına, tüm derneklerin titiz araştırmalarına ve Türkiye cezaevlerinde aşağılamalara, tacizlere, şartlı tahliye, sosyal izolasyon ve kötü muameleye ilişkin keyfi kararlara maruz kalan siyasi muhaliflerin hikayelerini paylaşmalarına teşekkür etmek istiyoruz” denildi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması gerektiğinin belirtildiği metinde, şu ifadelere de yer verildi:

“Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasının Kürt halkıyla etkili ve uzlaşmaya dayalı bir barış sürecine giden tek çözüm olduğuna inanmamız için yeterli unsura sahibiz. Artık her birimiz kendi ülkelerimize döneceğiz ve Avrupa Parlamentosu da dahil olmak üzere kendi parlamentolarımızda ve uluslararası kuruluşlarda aktif olacağız. Önergeler sunacağız, duruşmaları takip edeceğiz ve konuyu uluslararası kamuoyuna duyuracağız. Hükümetlerimizi Türkiye'de barıştan ve demokrasiden yana olmaları konusunda uyaracağız. Uluslararası toplum, İşkencenin ve İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele veya Cezanın Önlenmesi Sözleşmesi ile Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi gibi Avrupa Konseyi'ne yönelik sözleşme yükümlülüklerini Türkiye devletine hatırlatılması konusunda ısrarcı olmalıdır. Öcalan'ın avukatlarının sunduğu dosyalar hakkında CPT’den cevap istiyoruz. İşkence ve kötü muamelenin önlenmesi konusunda gerçek bir rol üstlenmelerini talep ediyoruz."