Uluslararası basın kuruluşlarından çağrı: Kürt gazetecileri hedef almayın!

Uluslararası 27 basın kuruluşu, Kürt gazetecilere yönelik baskı ve tutuklamalara karşı açıklama yaparak, "Türkiye, AİHS yükümlülüklerini yerine getirmeli ve Kürt medyasını hedef almaktan vazgeçmeli" dedi.

ULUSLARARASI BASINDAN AÇIKLAMA

Uluslararası 27 basın kuruluşu, Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Mehmet Aslan, Esra Solin Dal ile Özgür Basın çalışanı Erdoğan Alayumat’ın tutuklanmasına ilişkin ortak bildiri yayımladı.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne dikkat çekilen bildiride, Özgür Basın çalışanlarına dönük tutuklama ve baskılara yer verildi. Bildiride şunlar belirtildi:
"Medya Özgürlüğü Acil Müdahale (MFRR) veri tabanı 2022'den bu yana 118 Kürt gazeteci, medya çalışanı veya kuruluşunu hedef alan 43 vaka kaydetti. Bunlar genellikle tutuklama ve hapis cezalarıyla sonuçlanan yasal taciz vakalarıydı. Dünya Basın Özgürlüğü Günü olan 3 Mayıs'ta, Türkiye yetkililerine Kürt gazetecilere yönelik sistematik taciz ve gözdağına son verme çağrımızı yeniliyor; Basın Kanunu ve T.C. Anayasası uyarınca tüm gazetecilerin güvenliğini sağlamalarını talep ediyoruz. Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. Maddesi uyarınca korunması gereken ifade ve medya özgürlüğü haklarının sürekli ihlaline son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Türkiye, Basın Kanunu, T.C. Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden (AİHS) doğan yükümlülüklerini yerine getirmeli ve Kürt medyasını hedef almaktan vazgeçmelidir. Tüm gazeteciler, demokratik bir toplumun vazgeçilmez bir unsuru olan gazetecilik mesleğini baskılardan uzak bir şekilde özgürce yerine getirebilmelidir."


İMZACI KURUMLAR


Bildiriyi imzalayan basın kurumları şunlar:

 
“Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF), Dünya Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA), Galler PEN, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Güney Doğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO), İngiliz PEN, İrlanda PEN, Katalan PEN, Kürt PEN, OBC Transeuropa, PEN Amerika, PEN Armãn, PEN Hırvatistan, PEN Hollanda, PEN İsveç, PEN Kanada, PEN Melbourne, PEN Norveç, PEN San Miguel, PEN Sydney, PEN Vietnam, PEN Québec, Sansür Endeksi (Index on Censorship), Türkiye İnsan Hakları Davalarına Destek Projesi, Uluslararası PEN."