Tutsaklar, Aydın ve Demiralp'in hücreye konulmasını protesto etti

Kadın tutsaklar, açlık grevindeki Rahşan Aydın ve Mesil Demiralp’ın tek kişilik hücrede tutulmasına tepki gösterdi, günlük sağlık kontrollerine çıkmayacaklarını açıkladı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı 26 Aralık 2018 tarihinden bu yana Şakran Kapalı Kadın Cezaevi’nde açlık grevinde olan Rahşan Aydın ile 1 Mart’tan bu yana grevde olan Mesil Demiralp’ın tek kişilik hücreye konulmasını protesto eden diğer kadın tutsaklar, sağlık kontrollerini reddediyor. 

'SAĞLIĞINDAN ENDİŞE EDİYORUZ'

Aydın, cezasının Yargıtay tarafından onaylanması ardından 10 Nisan tarihinde gardiyan ve askerler tarafından tek kişilik hücreye konuldu. Aynı koğuşta kaldığı kadın tutsaklar, Aydın ve Demiralp için mektup gönderdi. İki tutuklunun da tek kişilik hücrede tutulmaya devam ettiğinin belirtildiği mektupta, 141 gündür açlık grevinde olan Aydın’ın sağlık durumundan endişe edildiği vurgulandı. Tutsaklar, Aydın ve Demiralp için refakatçi temin edilinceye kadar koğuşlarda yapılan günlük doktor rutin kontrollerine çıkmayacaklarını duyurdu. 

TUTSAKLARIN MEKTUBU

Tutsakların mektubu şöyle:

“Rahşan Aydın arkadaşımız ve Mesil Demiralp arkadaşlarımıza müebbet hapis cezası verildi. Demiralp, 1999 beri cezaevindedir. Aydın ise 4 yıldır cezaevinde dosyası onaylandı denilerek 10 Nisan’da robokoplu gardiyanlar tarafından aramızdan alıp hücreye götürdüler. Hücrede kaldığı süre boyunca normal değildir. Aramızdayken ihtiyaçlarını giderdiğimiz için sağlığı daha iyiydi. Hücrede kaldığı sürece boyunca sağlığı hızla kötüye gitmiştir. 20 günde 4 kilo vermesi normal değildir. İnsanın tek başına kalması bile sağlığını zorlayan bir noktadayken grevde olmasından kaynaklı çok daha zorlaşır.  Rahşan’ın kas ve eklem ağrıları çok fazla oluyor. Kan kusuyor. Tek başına hücrede ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Mesil Demiralp ise yoğun eklem ve kas ağrıları vardır. Tek başına kalacak durumda değildir. Ya refakatçi verilmesini ya da koğuşa alınmasını istiyoruz ama kurum idaresi yasayı öne sürerek bu talebimizi engel olmak istiyor. Bu talebimiz reddedildikçe arkadaşlarımızın durumu ağırlaşacaktır. Bizler arkadaşlarımızın refakatçi talebi kabul edilmedikçe günlük sağlık kontrollerini kabul etmeyeceğiz.”