Toplumsal sözleşme Amude’de geniş katılımlı tartışıldı

Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemin toplumsal sözleşmesi “dest di dest de-El ele” sloganı ile ilk kez düzenlenen geniş kapsamlı bir toplantıyla tartışıldı.

Toplumsal sözleşme taslağı üzerine Amude’de gerçekleştirilen toplantıya “Kürt, Arap, Suryani-Asuri-Keldani, Ermeni,  Çeçen ve Türkmen halkları ve  İslam, Mesihi ve Ezidi inançları temsilcileri, Demorkatik, Federal Suriye’nin inşası için ortak bir ev” şiari Aşiret reisleri, Rusipi, aydın ve şahsiyetlerden oluşan yüzlerce kişi hazır bulundu.

Demokratik Federal Sistem Eşbaşkanı Mansur El Selam, kurucu meclis üyesi Fosa Yusuf ve TEVDEM dış ilişkiler sorumlusu Abdulselam Ahmed divanda hazır bulundu. Toplumsal sözleşme taslağı üzerinde yapılan tartışma toplantısı Federal Sistem Eşbaşkanı Mansur El Selam ve Kurucu Meclis Üyesi Fosa Yusuf  ve birer konuşma yaptı. Yusuf konuşmasında Rojava Suriye’nin içinden geçtiği sürecin hassasitlerine ve siyasi gelişmelerine dikkat çekti. Kendisini Suriye’de çözüm gücü olarak gören tüm güçlerin Suriye halklarını kurbon olarak gördüklerini söyleyen Fosa Yusuf, “toplumsal sözleşme halklarımızın ortak yaşamı ve geleceğini belirleyecektir” dedi.

Toplantının yapıldığı salon Kürt Halk Önderliği Abdullah Öcalan’ın“birlikte yaşamak için içimizde ekilen dikenleri söküp, duvarları yıkın” sözlerinin yanısıra, Kürçe, Arapça ve Asuri-Suryani dillerinde pankart ve devrim şehitlerinin resimleri ile süslendi. Toplamsal sözleşme taslağının tartışıldığı toplantıya Cizirê Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi, Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi Eşbaşkanı Mansur El Selam, Kurucu Meclis üyesi Fosa Yusuf, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları, İslam, Mesihi ve Ezidi din alimleri ile Kürt, Arap, Suryani-Asuri-Keldani halklarından aşiret reisleri, Rusipi, aydın yazarlar katılım sağladı.

‘SURİYE ÜZERİNDE HESAPLARI OLANLAR HALKLARI KURBAN EDİYOR’

Devrim şehitleri için saygı duruşu ile başlayan toplantının açılış konuşmasını Kurucu Meclis Üyesi Faso Yusuf yaptı. Fosa Yusuf, içinden geçilen sürecin hassayitleri ve siyasal gelişmerine değinerek, “ Suriye üzerinde hesapları olan tüm güçler Suriye halklarını kurban olarak gördü-görüyor” dedi.  20.yüzyıl siyasi sınır ve ittifatların artık bir geçerliliği olmadığını ifade eden Fosa Yusuf, bölge  üzerinde siyasi hesapları olan güçler kendi çıkarlarını esas aldıklarını söyledi. Rojava’ya ile askeri ittifak içinde olan güçlerin siyasi iradeyi tanımaya yanaşmadıklarını anlatan Fosa Yusuf, Türk devletinin son 5 yıllık tüm politikaları DAİŞ çetelerinin yenilgisi ile boşa çıktığını söyledi. Türk devleti Osmanlıcığı canlandırmak için Cirablus işgaline başladığını ifade eden Fosa Yusuf, “Türklerin hedefi Cirablustan ta Musal’a kadar geniş bir işgaldir. Ama asla bu amacına ulaşamayacaktır” diye konuştu.

Toplantıda söz alan Demokratik Federal Sistemi Eşbaşkanı Mansur El Selam ise, “federal sistemi ilan ettikleri zaman kendilerini Suriye’yi parçalamak ile suçlayanlar, Türk devleti Cirablus’u işgal etmeye başladığında sesleri çıkmadı” dedi. demokratik federal sistemin Kuzey Suriye halklarına yeni ve barış içinde bir yaşamı yarattığını ifade eden Selum, “tecrübelerimiz federal demokratik Sistemin tüm Suriye halklarının sorunlarına çözüm bulabildiğini gösterdi” dedi.

TOPLUMSAL SÖZLEŞME ÜZERİNDE TARTIŞMA YÜRÜTÜLDÜ

Siyasi değerlendirmelerden sonra demokratik federal sistemin Toplumsal sözleme komitesi tarafından hazırlanan taslak okundu. Taslağın okunmasından sonra tartışmalar yürütüldü. Taslak yapılan tartışma ve önerilerden sonra gerekli görülmesi durumunda düzenlemelere gidilebilecek.

 

...