Sur Belediyesi Eşbaşkanı’na yaklaşık 9 yıl hapis

Görevi gasp edilen Sur Belediyesi Eşbaşkanı Cemal Özdemir’e, Amed’deki bir mahkeme tarafından 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Sur Belediyesi Eşbaşkanı Cemal Özdemir’in görevi, Türk İçişleri Bakanlığı’nın 21 Aralık 2019 tarihli kararı ile gasp edilmişti.

Yerine kayyum atanan Özemir, "örgüt üyesi olmak", "örgüt propagandası yapmak", "nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alınması taşınması bulundurulması" ve "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme" suçlamalarıyla Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması görüldü. Özdemir duruşmaya katılmadı. Avukatları Mehmet Öner ve Şilan Çelik duruşmada hazır bulundu.

Önceki celsede esas hakkında verdiği mütalaasını tekrarlayan iddia makamı, Özemir’in 2012 ve 2019 yılları arasında katıldığı 22 eylem ve etkinlikler ile MEYA-DER üyeliği ve “Azad Farqin dosyası” üzerinde bulunan dokümanı “Örgüt üyesi olmak”la yorumladı. Özdemir’in sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlara da “örgüt propagandası” diye iddia makamı, 9 yıl ile 22 buçuk yıl arasında değişen hapis cezaları istedi.

Özdemir’in avukatları, tanık koruma kapsamından çıkarılan gizli tanığın mahkemece dinlenilmeden ve tartışılmamış delillerin mütalaada yer almasına tepki gösterdi. Avukatlar, müvekkilleri Özdemir’in beraatını istedi.

Mahkeme heyeti, Özdemir’e “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay, “Örgüt propagandası” suçlamasıyla da 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, yurtdışına çıkış yasağı tedbirinin devamına karar vermekle birlikte, imza atma şeklindeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını kararlaştırdı.