Şêx Maqsûd’da 2 MİT elemanı öldürüldü

Dün YPG savaşçıları ve Şêx Maqsûd’a saldıran çeteler arasında çıkan çatışmada Doğan ve Aslan kod isimli 2 MİT üyesi ile 5 çete emiri öldürüldü.

AKP güdümündeki sözde Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK)’un içinde yer alan Sultan Murad Tugayı, Ehrar El-Şam, Furqeya 16’an, El-Fetih Tugayı, Ceyş El-Mucahidîn, Festeqim Kema Emert Topluluğu, Nûreddîn Zenkî ve El Nusra çeteleri Şubat ayından buyana Halep’in Şêx Meqsûd mahallesine aralıksız bir biçimde saldırıyor.

Çeteler 5 Nisan’da Seken Şebab, Seken Şikeyf, Sera Muxeberat  Eşrefiyê bölgelerinden Şêx Meqsud mahallesine şiddetli bir saldırı başlattı. Çete saldırıları 6 Nisan’da da devam etti. Bu saldırılarda 19 sivil kişi yaşamını yitirdi, 80 kişi de yaşamını yitirdi.

YPG/YPJ güçlerinin çete saldırılarına sert karşılık vermesi sonucu bölgede şiddetli çatışmalar yaşandı. YPG Basın Merkezinin açıklamasına göre, çetelere ait bir tank ve bir mühimmat deposu imha edildi, 36 çete üyesi öldürülürken, 70’i de yaralandı.

ÇETE GRUPLARI

Güvenilir kaynaklar göre, yaşanan çatışmalarda öldürülen çetelerden 7’sinin El Nusra, 6’sının Nuredîn Zenkî Hareketi, 5’inin Sultan Murat Tugayı, 8’inin Festeqim Kema Emert Topluluğu ve 2’sinin de Siwar El-Şam üyesi.

Öte yandan öldürülen çetelerden 5’inin emir olduğu öğrenildi. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre, öldürülen çetelerin isimleri şu şekilde: Ehrar El-Şam Ebdullrehman Ecûz emiri, Suwar El-Şam Taburu emiri Ridwan El-Helebî ve Mihemed Elî Firnawî, Ehfad El-Hemze Tugayı emiri Basil Mihemed ve Firqeya El-Şimaliye (Bakur) emiri Ebdullkerîm El-Yihya.

TÜRKİYE PARMAĞI VE ÖLEN MİT ELEMANLARI

Aynı kaynaklar, öldürülen 5 Sultan Murat Tugayı çetelerinden 2’sinin Türk olduğunu ve Doğan ile Aslan kod adlarını kullandıklarını kaydetti. Kaynaklar her iki Türk çetenin de MİT üyesi olduğunu ifade etti.