Nöbet eylemlerinde ‘halk iradesini tanıyın ' çağrısı

Colemêrg belediyesinin gasp edilmesine karşı nöbetleri sürdüren halk, “Halk iradesini tanıyın” çağrısını yineledi.

İRADE GASPI

Colemêrg Belediyesi'nin AKP-MHP faşizmi tarafından gasp edilmesi ardından Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki belediyeler önünde başlatılan nöbetler, yanı sıra birçok kentte oturma eylemleri devam ediyor.

ADANA 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Adana İl Örgütü, kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleriyle birlikte Seyhan ilçesine bağlı Barbaros Mahallesi Çarşamba Caddesi üzerinde bulunan bir çocuk parkında bir araya geldi. Kentte eylem ve etkinlik yasağı olmamasına rağmen Türk polisi nöbet eylemini engellemeye çalıştı. Etkinliğin "yasak olduğunu" iddia eden polis, kitlenin dağılmasını istedi. Polisin engelleme girişimine rağmen kitle park içinde oturma eylemi gerçekleştirdi.

Polisin çembere aldığı kitle, "Belediye bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz" dövizleri taşıdı, sık sık "Bijî berxwedana zindanan", "Hırsız kayyum Hakkari'den defol", "Kayyum halka hesap verecek", "Her yer Hakkari, her yer direniş" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.

DEM Parti Adana İl Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, yangın felaketinde yaşamını yitirenler için başsağlığı dileyip, DEDAŞ'a dair iddiaların araştırılmasını istedi. Aydemir, AKP-MHP iktidarına bir an önce irade gaspından vazgeçme çağrısında bulundu. Aydemir, iradeleri için sokakta olup mücadele edeceklerini vurgulayarak bundan sonra her Cumartesi saat 18.00'de Beşocak Meydanı'nda olacaklarını belirtti. Oturma eylemi alkış ve sloganlarla son buldu.

WAN

Wan Büyükşehir Belediyesi önünde başlatılan nöbet eylemi 3’üncü gününde devam etti. Eyleme MEBYA-DER, TUHAY-DER, DEM Parti Wan milletvekilleri, DBP, TJA, DEM Parti il örgütleri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Eylemin yapıldığı alana “Kayyuma ve faşizme geçit yok, halk iradesini tanıyın” ve “Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” yazılı pankartlar asıldı.

DEM Parti Wan İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, Mêrdîn ve Amed'de çıkan yangında yaşamını yitirenleri andı. Yaşanan felaket karşında devletin aynı politikasını sürdürdüğünü belirten Dilekçi, "Partimiz yaşanan ağır olay karşısında her zaman üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirerek olayın ilk gününden bu yana dayanışmasını sürdürüyor" dedi. Kayyuma karşı belediyeler önünde başlattıkları eylemleri farklı bir formatla sürdüreceklerini ifade eden Dilekçi, “Partimizin yetkili  MYK'sı tarafından alınan karar ile  3 Temmuz tarihinde partililerden oluşan bir heyet Colemêrg'e gidecek. Her kentin kendi özgünlüğüne göre eylem etkinliklerimiz sürecek” diye konuştu.

MERSİN

Akdeniz Belediyesi önünde sürdürülen nöbet eylemi 19’uncu gününde devam ediyor. Nöbete birçok siyasi parti, sendika temsilcisi ve çok sayıda yurttaş katıldı. “Kayyım halkın iradesine gasptır. Demokrasiye vurulmuş darbedir” pankartının açıldığı eylemde, “Bijî berxwedana Colemêrg’ê” sloganı atıldı. Eylem, Kurdistan’ın birçok noktasında devam eden yangınlarda hayatını kaybedenlerden dolayı müziksiz geçti.