Muharrem Erbey'e Ludovic-Trarieux Ödülü verildi

Muharrem Erbey'e Ludovic-Trarieux Ödülü verildi

Tutuklu insan hakları savunucusu ve avukat Muharrem Erbey’e 17. Uluslar arası Ludovic-Trarieux Ýnsan Hakları Ödülü verildi. Nelson Mandela’ya da bu ödül daha Güney Afrika Başkanı olmadan önce verilmişti.

KCK adı altında yürütülen operasyonlar kapsamında Aralık 2009’da tutuklanan Ýnsan Hakları Derneði (ÝHD) Başkan Yardımcısı ve avukat Muharrem Erbey’e Ludovic-Trarieux Ödülü verildi.

Organizatörler, “eserleri, aktiviteleri ya da acıları, insan hakları, savunma hakkı, hukukun üstünlüðünü savunması ve tüm ırkçılık ve hoşgörüsüzlük biçimlerine karşı mücadelesi” nedeniyle Erbey’in ödüle layık görüldüðünü duyurdu.

Erbey, 18 Ekim 2010’da başlayan ve aralarında belediye başkanlarının da olduðu 151 siyasetçinin yargılandıðı KCK ana davasının sanıkları arasında yer alıyor. Kürtçe savunma yapılmasının reddedilmesi nedeniyle bu dava bloke olmuş durumda.

Bu ödül 1984’te kuruldu. 1840 ile 1904 arsında yaşayan Ludovic Trarieux, 1898’de Ýnsan Hakları ve Vatandaş Ligi’ni kurmuştu. Ödülün kökeninde ünlü Dreyfus Davası sırasında Trarieux’un verdiði şu mesajı yatıyor: “Sadece izole olmuş tek bir insanın davasını savunmak deðildi. Bu dava arkasındaki hukuk, adalet ve insanlıktı.”

Ödül şu organizasyonlar tarafından veriliyor: Bordeaux Barosu Ýnan Hakları Enstitüsü, Paris Barosu Ýnsan Hakları Formasyon Enstitüsü, Brüksel Barosu Ýnsan Hakları Enstitüsü, Unione forense per la tutela dei diritti dell'uomo (Roma) ve Avrupalı Avukatlar Ýnsan Hakları Enstitüsü.

Ýlk ödül sahipleri arasında Nelson Mandela da yer alıyor. 29 Mart 1985’de bu ödül verildiðine Le Monde gazetesi “Güney Afrikalı bir avukata Ýnsan Hakları Enstitüsü Ödülü verildi” diye başlık atmıştı. Mandela henüz başkan deðil, 23 yıldır tutukluydu.

Mart 2009’daki belediye seçimlerinde Kürtlerin tarihi başarısından birkaç hafta sonra Nisan’da başlatılan KCK operasyonlarında bugüne kadar binlerce kişi gözaltına alındı, bunlardan 8 bine yakınının tutuklu olduðu tahmin ediliyor. KCK adı altında yürütülen operasyonların hedefinde Kürtlerin yanı sıra Kürtlerle dayanışma içinde olan tüm muhalif kesimler var. Operasyonlarda, aydınlar, gazeteciler, öðrenciler, insan hakları savunucuları, siyasetçiler, akademisyenler, yazarlar, sanatçılar, sendikacılar, seçilmişler ve çocuklar tutuklandı.

ANF NEWS AGENCY