Mersin esnafı: Demokrasi ve ekonomik refah için “HAYIR”

Mersin’de esnaf “Demokrasi yoksa, ekonomik refah olmaz” diyerek, tercihini “Hayır” olarak açıklıyor.

Mersin’de tüm toplumsal kesimler tek adam diktasına karşı birleşirken referandumda “Hayır” tercihinin ezici şekilde ortaya çıkması bekleniyor. “Hayır” rüzgarlarının estiği kentte esnaf “Hayır” yönünde tercih kullanacağını açıklıyor. Mersinli esnaflar Taylan Erce, Mehmet Karahan ve Murat Özer, gerçek bir demokrasi ve ekonomik refah için “Hayır” diyeceklerini söyledi. 

‘BİR KİŞİNİN HEPİMİZE HÜKMETMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Baharat dükkanı işleten Taylan Erce, Erdoğan’ın başkan olarak tüm ülkeye hükmetmek istediğini hatırlatarak, “Buna kimse izin vermemelidir. Biz özgür bir yaşamı ve kendi irademizle karar alacağımız bir yönetim modelini istiyoruz” dedi. 

Bir kişinin koca bir ülkeye hükmedecek olmasını referanduma sunmanın bile abes olduğunu söyleyen Erce, Erdoğan’ın talep ettiği sistemin bir tercih konusu bile yapılmaması gerektiğini ifade etti. Tüm toplumsal kesimlere seslenen Erce, referandum da herkesi demokrasi ve eşitlik için “Hayır” demeye davet etti. 

‘DEMOKRASİ YOKSA, EKONOMİ DE OLMAZ’

Tantuni ustası Mehmet Karahan ise, Erdoğan’ın tek adam olması halinde ülkenin ucu bucağı olmayan bir yola sürükleneceğini kaydederek, karanlık bir sürece girmekten kurtulmanın yolu olarak “Hayır” tercihini işaret ediyor. 

Karahan, şöyle devam ediyor, “Bir ülkede demokrasi yoksa o ülkede ekonomik refahta olmaz, biz de demokrasiyi bitiren, tek adam diktasına karşı demokrasiyi savunmalıyız, herkes bilsin ki demokrasi olmazsa ekonomi de krizden çıkamaz. Erdoğan’a “Hayır” diyemezsek, ülkede ekonomi kalmaz ve savaş bitmez.” 

‘TÜM EMEKÇİLER “HAYIR” DEMELİDİR’

Seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlayan Murat Özer ise referandumda “Hayır” çıkmaması durumunda ülkenin yaşanamaz hale geleceğine inanıyor. Özer, akşama kadar karın tokluğuna çalıştıkları bir iktidarın kendisini kalıcı hale getirmek için getirdiği sisteme “Evet” demenin akıl karı olmayacağını söylüyor. “Bizi açlığa, savaşa, acılara mahkum etmiş bir hükümet, iktidar şimdi bizden kendilerini tek hakim yapmamızı istiyor. Buna “Evet” demek ne akıl ne de vicdan işidir” diyen Özer, tüm emekçileri “Hayır” demeye çağırıyor.