Mayıs’ta 156 iş cinayeti

İSİG, geçtiğimiz Mayıs ayında en az 156 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğine dikkat çekti. 29 işçi ise koronavirüs nedeniyle öldü.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Mayıs ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre, Mayıs ayında en az 156 işçi hayatını kaybetti. En az 29 işçinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğinin belirtildiği raporda, “Covid-19 bir işçi sınıfı hastalığı haline gelmiştir” denildi.

ÇOCUK İŞÇİLER DE YAŞAMINI YİTİRDİ

Yaşamını yitiren 156 işçiden 113’ünün ücretli (işçi ve memur), 43’ünün kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluştuğunun vurgulandığı raporda, bunlardan 6’sının kadın, 6’sının ise çocuk olduğu ifade edildi.
Çocuk işçi cinayetlerinin tarım işkolunda gerçekleştiğinin kaydedildiği raporda, “51 yaş ve üstünde çalışırken ölen 59 işçi bulunuyor. 14 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi. 6’sı Afganistanlı, 5’i Suriyeli, 1’i Azerbaycanlı, 1’i Gürcistanlı ve 1’i Iraklı. Ölen işçilerin 2’si sendikalı. Sendikalı işçiler cam ve belediye işkollarında çalışıyordu” denildi.

ŞEHİRLERE GÖRE DAĞILIM

İş cinayetlerinin şehirlere göre dağılımı ise şöyle:
"30 ölüm İstanbul’da; 9 ölüm İzmir’de; 8 ölüm Kocaeli’de; 6’şar ölüm Antalya, Bursa ve Denizli’de; 5’er ölüm Ankara ve Antep'te; 4 ölüm Trabzon’da; 3’er ölüm Aydın, Çanakkale, Edirne, Kayseri, Osmaniye, Sakarya, Samsun ve Tekirdağ’da; 2’şer ölüm Erzurum, Maraş, Kars, Malatya, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Sivas, Urfa ve Zonguldak’ta; 1’er ölüm Adana, Afyon, Ağrı, Aksaray, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Amed, Düzce, Elazığ, Erzincan, Giresun, Hatay, Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırklareli, Kilis, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Niğde, Siirt, Şırnak, Uşak, Van, Yalova, Yozgat ve Özbekistan’da yaşandı.”