Kışanak ve Roters'ten ortak basın açıklaması

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Jürgen Roter ile Köln Belediyesi’nde ortaklaşa bir basın toplantısı düzenledi.

Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın Almanya temasları devam ediyor. 4 Temmuz'da Almanya'nın Bonn kentinde 39. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilin ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Komite toplantısına katılmak üzere Almanya'ya gelen Kışanak, bugünde Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Jürgen Roters ile Kobanê'de yapılması planlan okul projesi için ortak basın açıklaması yaptı.

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Jürgen Roter ile Köln Belediyesi’nde ortaklaşa bir basın toplantısı düzenleyen Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Biz Amed Belediyesi olarak Kobanê'nin temiz su, altyapı ve eğitim sorunu çözebilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Kışanak, Köln Büyükşehir Belediyesi, TÜDAY ve Mezopotamya Çocuklara Yardım Kurumu’nun başlattığı Kobanê'ye bir okul inşa edelim kampanyasına Amed Büyükşehir Belediyesi de destek vermek için bugün Almanya'nın Köln kentinde yapılan basın açıklamasına katıldı.

Basın toplantısında ilk konuşmayı yapan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, bu kampanyayı organize eden ve destekleyen bütün kurum ve siyasi derneklere teşekkür etti.

“Şu anda az da olsa Kobanê'nin su sorunu biraz çözmüş durumdayız. Biz Diyarbakir Büyükşehir Belediyesi olarak Kobanê'nin kanalizasyon ve alt yapı sorunlarını köklü bir şekilde çözebilmek için bütün sorumlulukları üstlenmiş durumdayız. Ama şu anda Kobanê'nin eksik kalmış en büyük iki sorunlarından bir tanesi sağlık, diğeri de eğitimdir. Bu sorunları da çözmek için büyük bir mücadele veriyor belediyelerimiz. Bu sorunları çözebilmek için herkesin elinden gelen yardımı yapması lazım” dedi.

Kışanak, Köln Büyükşehir Belediyesinin başlattığı Kobanê'ye bir okul inşa edelim kampanyasını çok anlamlı buldukları ifade ederek, bu kampanya Kobanê'de yaşayan halkımıza büyük bir moral sunacağını belirtti.

“Bu tür kampanyalar Kobanê'de yaşayan halkımız tarafından çok önemseniyor. Dünyanın öbür ucunda birilerinin onları düşünmesi ve onların eğitimi için çaba göstermek istemesi sadece maddi değil, manevi bir gücüde beraberinde getirmekte. Umarım bir an önce insani bir koridorun açılmasıyla beraber Kobanê yeniden eski günlerine kavuşur ve halkımızın bütün sorunları çözülmüş olur” diye konuştu.

Kışanak'ın ardından konuşan Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Jürgen Roters ise her iki belediyenin de ortak bir amaç için bir araya gelebilmesini anlamı ve olumlu buluyorum diyerek şunları ekledi: “Ülkesini terk etmek zorunda kalan insanların tekrardan ülkelerine geri dönebilmesi için oradaki bütün sorunlarını çözebilmek lazım. Bunu bir okulun inşasıyla başlatmak istiyoruz. Bu kampanyayı diğer belediyeleri ve yetkilileri katabilmek için görüşmeler yapacağız. Kobanê direnişin bir simgesi olmuş durumda, bundan dolayı okulun inşası için gereken maddi desteği bulacağımıza inancımız tam.”