HPG: Türk ordusu saldırılarını yoğunlaştırmıştır

Türk ordusunun Medya Savunma Alanlarına yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırdığını duyuran HPG, Mardin’de ise korucuların pusu faaliyetlerine başladığını açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Oremar alanındaki operasyonun halen devam ettiğini duyurdu.

Türk ordusunun Medya Savunma Alanlarına yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırdığını duyuran HPG, Mardin’de ise korucuların pusu faaliyetlerine başladığını açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Türk ordusunun saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. BİM açıklamasında, ‘’Türk ordusunun Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Oremar alanında başlattığı operasyon halen devam etmektedir’’ denildi.

AVAŞİN’DEKİ MİSİLLEME EYLEMİNDE 2 ASKER ÖLDÜRÜLDÜ

Gerilla güçlerinin saldırılara karşı misilleme eylemi yaptığını aktaran BİM, bu konuda şu bilgileri verdi;

‘’4 Kasım günü(bugün) sabah saatlerinde Avaşin alanı sınır hattında bulunan Şehit Bager tepesi çevresinde konumlanan TC ordusunun geliştirdiği hareketliliğe yönelik Gerilla güçlerimiz bir misilleme eylemi ile cevap vermiştir. Gerçekleştirilen bu eylemde 2 asker öldürülmüştür. Bu alanda yaşanan çatışmalar devam etmektedir. TC ordusuna ait insansız hava araçlarının keşif uçuşları da yoğun bir biçimde sürerken; misket bombaları ile de bombardıman yapılmıştır. Yaşanan çatışmalar hakkında bilgiler elde edildikçe kamuoyu ile paylaşılacaktır.’’

Türk ordusunun 3 Kasım günü saat 16:30’da TC ordusu Şehit Rahime tepesine girme girişiminde bulunduğunu belirten HPG-BİM, gerilla güçlerinin girişiminde bulunan askerleri etkili bir şekilde vurduğunu ve 16:45’te Türk ordusunun geri çekilmek zorunda kaldığını aktardı.  

Açıklamanın devamında Türk ordusunun bombardımanına ilişkin şu bilgiler verildi;

‘’ 4 Kasım günü saat 00.00 - 05.30 arasında Şehit Rahime alanı üzerinde Kobra ve Skorsky tipi helikopterlerin hareketliliği yaşanırken; Skorsky tipi helikopterler Oremar karakolu ile Gomankê tepesine asker indirmesi gerçekleştirmiştir. Ayrıca sınır hattı üzerinde insansız hava araçlarının hareketliliği devam ederken, Şehit Rahime alanı da obüs ve havanlarla bombalanmıştır. 

3 Kasım günü ise savaş uçakları; saat 12.30 - 13.30 arasında Şehit Rahime ve Şehit Bager alanlarını, saat 14.00 - 14.30 arasında Govendê alanını, saat 18.30 - 21.30 arasında Şehit Rahime alanını, saat 19.00 - 20.30 arasında Şehit Gafur alanını bombalamıştır. Ayrıca saat 14.00 - 15.30 arasında savaş uçakları Tepê Xwedê, Tepê Mamreşo ve Basya-Avaşin üçgenine paraşütler ile çok sayıda dinleme cihazı atmışlardır.’’

MARDİN’DE PUSULAMA FAALİYETLERİ

HPG-BİM açıklamasında, Mardin’deki pusulama faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

Açıklamaya göre, son 15 gündür Mardin’e bağlı Yeşilli ve Mehsertê çevresinde bulunan alanda korucular pusulama faaliyeti gerçekleştirmektedir. Yine korucular Mehsertê’ye bağlı Şêx Mahmut, Gundê Kafdenur ve Gundê Rısini çevresinde pusularını sürdürmektedir. Mehsertê’ye yakın yerlerde Türk ordusu da pusulamalara katılırken; gece hareketliliklerini arttırarak korucuları hedef konumuna düşürmeye çalışmaktadırlar.

MEDYA SAVUNMA ALANLARINA YÖNELİK SALDIRILAR DEVAM EDİYOR

BİM açıklamasında göre;

Türk ordusu, 3 Kasım günü saat 14.00 - 16.00 arasında Avaşin alanı sınır hattında bulunan Mamreş karakolu; çevresindeki alanları tanklarla bombalamıştır.

Yine, 3 Kasım günü saat 13.00 - 16.00 arasında Heftanin alanı sınır hattında bulunan Sinek karakolu ile Gülyazı Topçu Alayı; Deriyê Davetiya, Bektorya, Kato Sile alanlarını, 4 Kasım günü (bugün) saat 06.30 - 08.30 arasında Tepê Serbest ve Şıvan karakolları; Tepê Partizan alanını tanklarla bombalamıştır.

4 Kasım günü saat 09.30 - 10.30 arasında Metina alanı sınır hattında bulunan Tepê Sor karakolu; Tepê Şehit Şoreş, Tepê Şehit Mazlum ve Tepê Hakkari alanlarını obüs ve havanlarla bombalamıştır.

3 Kasım günü saat 13.00 - 16.00 arasında Amediyê - Gundê Mıjê-Sergelê hattında, saat 15.00 - 16.00 arasında Garê alanında, saat 12.00 - 00.00 arasında Metina alanında, saat 23.00 ile 4 Kasım günü saat 04.30 arasında Zap bölgesinde insansız hava araçları keşif uçuşları gerçekleştirmiştir.

- 3 Kasım günü saat 11.30 - 14.00 arasında Xakurkê alanı, saat 12.00 - 14.00 arasında Kandil bölgesi, saat 12.30 - 00.00 arasında Metina alanı, saat 20.00 - 23.00 arasında Zap bölgesi üzerinde savaş uçaklarının hareketliliği yaşanmıştır.

DERSİM’DE BİR GERİLLA YAŞAMINI YİTİRDİ

HPG BİM, 31 Ekim’de Dersim’de girdiği pusuda yaşamını yitiren gerillanın kimlik bilgilerini de açıkladı.

Açıklamada, ‘’31 Ekim günü saat 15.00'da Dersim'in Rojmek köyü alanında göreve gitmekte olan bir grup Gerillamız TC ordusunun pususuna girmişti. Burada Şiyar Rojnek (Celal Candemir) arkadaşımız şehit düşmüştür’’ denildi.

Yaşamını yitiren gerillan sicil bilgileri;

 Kod Adı: Şiyar Rojnek
 Adı-Soyadı: Celal Candemir
 Doğum yeri: Dersim
 Anne - baba adı:
 Şahadet Tarihi ve Yeri: 31 Ekim 2015 / Dersim