HDP: Seçimlere kavga ve kan bulaşmamalıdır

Suruç'da AKP adayının saldırısı sonucu 5 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin açıklama yapan HDP, seçimlere kan bulaşmaması gerektiğini belirterek herkesi sağduyulu olmaya çağırdı.

Urfa'nın Suruç ilçesinde AKP Urfa Milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve adamlarının esnafa silahlarla ateş etmesi sonucu 5 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin HDP Merkez Yürütme Kurulu, tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Yaklaşık 1 aydır da yan yana stantların açıldığı ve her partinin kendi yerel çalışmasını sürdürdüğü ortamın seçimlere 10 gün kala değiştirilmeye başlandığına dikkat çekilen HDP MYK açıklamasında, "Urfa Suruç’ta yaşanan ve şu ana kadar bize gelen bilgilere göre 3’ü esnaf 5 kişinin ölümüyle, 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olay son derece vahimdir. Öncelikle ölenlere rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz. Suruç halkını, demokratik kamuoyunu ve tüm Türkiye’yi provokasyonlara karşı sağduyulu ve itidalli olmaya davet ediyoruz" denildi.

HASTANEDEKİ DELİLLER KARARTILMAMALI

Hükümete ve medyanın sorumlu bir dil kullanmaları gerektiği vurgulanan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Medya organları gelişmeleri çarpıtarak ve asılsız iddialara dayandırarak yaymaktan ve ortamı körüklemekten derhal vazgeçmeli. Başbakana, İçişleri ve Adalet Bakanlarına sesleniyoruz. Seçim çalışmalarının güvenliğinin sağlanması için gerekenler bir an önce yapılmalıdır.

Göreviniz güvenli bir seçim çalışması ortamını sağlamaktır. Savcıları acilen Suruç’taki olay yerinde ve hastanede delillerin karartılmaması için göreve çağırıyoruz. Herkes soğukkanlılığını korumalı, seçim çalışmalarını demokratik bir tarzda sürdürmelidir. Seçimlere kavga ve kan bulaşmamalıdır."