HDP’li vekillerden ‘anadil’ eylemi

HDP Milletvekilleri 21 Şubat Dünya Anadil Günü vesilesiyle, Meclis’te farklı dillerden 'Dil yaşamdır" yazılı dövizler açtı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri, 21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında Türk Meclisi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya şu vekiller katıldı: HDP’li milletvekilleri Dersim Dağ, Meral Danış Beştaş, Tülay Hatimoğulları, Serpil Kemalbay, Kemal Bülbül, Zeynel Özen, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Garo Paylan, Mehmet Rüştü Tiryaki, Kemal Peköz, Mahmut Toğrul.

Farklı dillerde “Dil yaşamdır” yazılı dövizler açan vekiller adına açıklamayı Dersim Dağ yaptı.

Türk devletinin asimilasyon politikalarına dikkat çeken Dağ, “Yaşadığımız coğrafya çok dilli, çok kültürlü, çok dinli bir yapıya sahip olmasına rağmen Cumhuriyet tarihinden bu yana izlenen tekçi politikalar yüzünden farklılıklarımız her geçen gün yok oluyor. Asimilasyoncu politikalar kısmen de olsa başarılı olmuştur. Türkiye’de konuşulan bazı diller, yok olmuş bazıları ise yok olma ile karşı karşıya. Türkçe dışında diğer dillerin kamuda, eğitim alanında hatta sokaklarda kullanımına izin verilmemiştir” dedi.

“Türkiye’de farklı diller devletin aygıtları ile yok edilmeye çalışılmaktadır” diyen Dağ, şunları ekledi: “20 milyona yakın yurttaşın anadili olan Kürtçe üzerindeki baskılar her dönem artarak devam etmiştir. Kürtçe sistematik baskıya rağmen varlığını sürdürmeye devam ettirmektedir. 2016 yılında KHK’ler ile Türkiye’de Kürtçe yayın yapan gazeteler ve kuruluşlar kapatıldı. Çok dilli kamu hizmetine son verilmiştir. Kürtçe ve diğer diller üzerine kurulan baskılar devletin tekçi anlayışının yansıtmaktadır. Bu tekçi anlayışa son verilmeli ve Türkiye yaşayan tüm diller anayasal güvence altına alınmalıdır.”