HDP: Emek ve demokrasi mücadelesini birleştirelim

HDP, iş cinayetlerine ve işçi direnişlerine dikkat çekerek, "Emek ve demokrasi mücadelesini birleştirerek iş cinayetlerini durdurabilir, kazanabiliriz. Yapmamız gereken, direniş biçimlerini ortaklaştırmaktır" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse tarafından yapılan yazılı açıklamada, "28 Ekim 2014 tarihinde, Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu köyü yakınlarında, rödovans sistemi ile çalışan Has Şekerler Madencilik’e ait kömür işletmesindeki su baskını sonucu 18 işçi mahsur kalarak hayatını kaybetti. 6 ay sonra yine Ermenek’te ikinci büyük bir iş cinayeti yaşandı. Soma ve Ermenek başta olmak üzere iş cinayetlerinde yitirdiğimiz bütün emekçileri ve maden işçilerini saygıyla anıyoruz" denildi.

'TÜRKİYE'DE İŞÇİLER KÖLELİK KOŞULLARINDA'

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"AKP iktidarı Türkiye’yi işçilerin 19’uncu Yüzyıl kölelik koşullarında çalıştırıldığı, salgının bile fırsata çevrilerek işçi haklarının ellerinden alındığı, işçilere yönelik saldırıların azgınlaştığı, sermaye lehine torba yasaların çıkarıldığı bir ülke haline getirdi. Madenler başta olmak üzere, son yıllarda Türkiye’nin dört bir yanında meydana gelen ve çok sayıda işçinin hayatına mal olan iş cinayetlerinin bu denli artmış olması tesadüf değildir. Madenlerdeki çalışma koşulları işçilerin can güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaşmış olmasına rağmen, işçiler göz göre göre ölüme gönderiliyor, işçi maaşları ve tazminatları ödenmiyor, işçiler 'iş cinayetleri, açlık ve işsizlik' arasında tercihe zorlanıyor. Ermenek’te, Soma’da, daha nice inşaat ve fabrikalarda yaşananlar, yasal yükümlülüklerini yerine getirmemekte direnen sermaye sahiplerinin, temel işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda atılması gereken adımları atmadığını göstermektedir.

Yıllardır ödenmeyen maaşları, tazminatları için mücadele eden Somalı ve Ermenekli maden işçilerinin mücadelesini kolluk gücüyle engellemeye, gözaltılarla durdurmaya çalışan iktidar iş cinayetlerinin ortağıdır ve işçi düşmanı olduğunu kanıtlamıştır."

'ÇARESİZ DEĞİLİZ, DİRENİŞİ ORTAKLAŞTIRALIM'

Köse, "bu saldırılara karşı çaresiz değiliz" vurgusunda bulunarak, "Her yerde, her zeminde, farklı ses ve renklerde, tırnaklarımızla eşeleyerek çığır açacağımız bin bir direniş biçimi var. Yapmamız gereken bu direniş biçimlerini ortaklaştırmaktır, birbirini besleyen, güçlendiren bir yerden ele almaktır. Emek ve demokrasi mücadelesini birleştirerek kazanabiliriz, iş cinayetlerini durdurabiliriz. Tüm emek örgütlerini, tüm işçileri hak mücadelelerini büyütmeye ve birleştirmeye davet ediyoruz" diye kaydetti.