Gözaltındakilere işkence: Kadınlara tuvalet ihtiyacı için poşet verildi!

İstanbul’da 1 Mayıs'ta gözaltına alınan 35 kişiye İstanbul Emniyetinde sistematik işkence uygulandığı, kadınların tuvalete gönderilmeyip tuvalet ihtiyacı için poşet verildiği ortaya çıktı.

GÖZALTINDA İŞKENCE

İstanbul’un belli yerlerinden 1 Mayıs günü Taksim’e çıkmak isterken gözaltına alınanlara İstanbul Emniyet Müdürlüğünde sistematik işkence uygulandığı ortaya çıktı. Saraçhane ve Taksim’de gözaltına alınan Partizan okuru ve Gençlik Komiteleri üyelerine yönelik 3 gündür sistematik işkence uygulandığı ortaya çıktı.

Emniyette 3 gündür gözaltında tutulan ve bugün adliyeye çıkartılmaları beklenen 17 Partizan okuru ve 18 Gençlik Komiteleri üyesi devrimcilerin adli suçlularla aynı nezarette tutulduğu, ilaçlarının verilmediği anlaşıldı.

 Gözaltına alınanların bugün İstanbul Adliyesine çıkartılması bekleniyor.

 İŞKENCE GÖZALTI ARACINDA BAŞLADI

İstanbul Emniyetinde gözaltına alınanlarla görüşen avukatlar, gözaltında tutulan 35 kişinin sistematik işkenceden geçirildiğini, işkencenin gözaltına alındıkları andan itibaren başladığını açıkladı.

 Saraçhane’de gözaltına alınan Partizan okurlarının sağlık kontrolü sırasında ve sonrasında saldırıya uğradığını belirten avukatlar, Saraçhane’deki gözaltı sırasında parmağı kırılan ve kolu alçıya alınan İbrahim Hakkı Eren’in alçıda olan koluna vurduklarını ve hakaret ettiklerini söyledi.

 Düzenli olarak ilaç kullanması gereken Partizan okuru Özgür Cihan Uçar’a ise defalarca belirtmesine rağmen ilacının verilmediğini söyleyen avukatlar, gözaltına alınan kişilerin Güvenlik Şube ve Narkotik Şubenin ortak kullandığı nezarethanede adli suçlularla birlikte tutulduklarını dile getirdi.

KADINLAR TUVALETE GÖNDERİLMEDİ, POŞET VERİLDİ!

Uzun süre avukatlarıyla görüşmeleri engellenen kişilere yönelik polislerin sistematik olarak, “sizinle kimse ilgilenmiyor, avukatlarınız gelmedi” dediğini aktaran avukatlar, psikolojik işkencenin görüşme anına kadar sürdüğünü söylediler.
Gözaltında olan kadınlara yönelik ayrı bir yönelim olduğunu belirten avukatlar, kadınların sözlü tehditlere maruz kaldıklarını belirterek, ilk gün tuvalet ihtiyacı olan kadınların tuvaletlere gönderilmediğini ve kadınlara poşet verilip tuvalet ihtiyaçlarını poşetlere yapmalarının istendiğini açıkladı.
Gözaltına alınan 35 kişinin bugün İstanbul Adliyesine çıkartılması bekleniyor.