Gözaltındaki gazetecilerden mesaj: Vazgeçmeyeceğiz!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde 13 gündür gözaltında tutulan gazeteciler Ömer Çelik ile Metin Yoksu, hakikat arayışından vazgeçmeyeceklerini, boyun eğmeyeceklerini söyledi.

İstanbul merkezli operasyon sonucu gözaltına alınan ve 13 gündür İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde tutulan 6 gazetecinin sorguları hâlâ yapılmadı. Gazetecilerin ne zaman adliyeye sevk edilecekleri de bilinmiyor. Gizlilik kararı konulan dosyada, gazetecilere isnat edilen suçlamaya delil olarak sosyal medya paylaşımları gösterilirken, gazeteciler kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Haber Müdürü Ömer Çelik ve DİHA Muhabiri Metin Yoksu avukatları aracılığı ile mesaj gönderdi. 

ÇELİK VE YOKSU'NUN MESAJLARI

Çelik, sağlıklarının ve morallerinin iyi olduğunu belirttiği mesajında, “Öncülerimizin ardından çıktığımız hakikat arayışının dün olduğu gibi bugün de egemenleri rahatsız edeceğini biliyorduk ama buna rağmen bu konuda ısrarlı ve kararlı olma tutumumuzdan, bizi tehdit ettikleri zindan duvarlarına rağmen vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Yoksu da şunları kaydetti: "13 gündür hukuksuzca burada olduğumuzu biliyoruz. Burada olmamızın asıl sebebi sadece gazeteci olmak ve aynı ilk gün Özgür Gündem baskınında olduğu gibi, DİHA’nın kapatılmasında olduğu gibi tüm basın üzerinde bir baskı kurulmak isteniyor yeniden. Ama bizler özgür basın geleneğine uygun davranarak, Apê Musa’nın mirasına leke sürdürmeyerek boyun eğmiyoruz ve şunu iyi bilsinler ki, boyun eğdiremeyecekler.”