‘Gecesi Olmayan Hücre’ San Sebastian’da sahnelendi

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın hapsedilme hikayesinin anlatıldığı “Gecesi Olmayan Hücre” adlı oyun, Bask ülkesinin San Sebastian şehrinde sahnelendi.

Bask ülkesinde turneye çıkan tiyatro ekibi, ilk oyunlarını Donostia(San Sebastian)’da bulunan Viktoria Kültür Merkezi'nde sahneledi. Bu oyun aynı zamanda eserin Avrupa’daki prömiyeri oldu.


Galler Irusta tarafından 2019’da yazılan ve yönetmen Mireia Gabilondo eşliğinde sahnelenen oyun, izole bir hücrenin dört duvarını sahneye taşıyarak, küçücük bir alana hapsedilen insan yaşamının hiç sönmeyen bir ışık gibi nasıl sınırsız insan hakları ihlallerine maruz bırakılabileceğini gösteriyor.

"Gecesi Olmayan Hücre" (La celda sin noche), 1995’te İspanya'nın Bilbao kentinde doğan genç bir oyun yazarı, sinema ve tiyatro yönetmeni olan Irusta'nın da ilk oyunu.

Irusta, Abdullah Öcalan'ın hapsedilme hikayesini anlatarak, siyasi düşüncenin evrimini, siyasi önerileri; ağır tecrit altında geliştirdiği fikirleri ele alıyor.

Oyun, basit sözlü anlatım yerine izleyiciyi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın kendi ideolojik yolculuğunu yansıtan anlatılar üzerinden duygusal bir yolculuğa çıkarıyor.

Sanatsal ifade özgürlüğü, tek başına bir hücrenin içinde ne olup bittiğine ilişkin yenilikçi bir temsile olanak tanır. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın düşüncesini temsil eden üç karakter, izleyiciye tam bir hapsetme ve dürüst bir siyasi dönüşümün inceliklerinde rehberlik ediyor. İzleyici, bu üç karakter arasındaki tartışmaları takip eder ve hapishanenin getirdiği sınırlamalara rağmen sınırsız kalan düşünce özgürlüğünün büyüsüne girer.

Bu hikaye Kürtlerin mücadelesinin bir hikayesi olsa da, aslında Irusta ve Gabilondo bunu Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın tutsaklığı ve direnişi üzerinden anlatarak, bir insan hakları savunuculuğu hikayesini sahneye taşıyor. Ortadoğu'da demokratik bir gelecek olasılığına ışık tutuyor ve eğer dikkatle dinlersek, aynı zamanda tüm dünyaya etkileri olabilecek bir olasılık.

"Gecesi Olmayan Hücre", Bask başkentleri Bilbao, Donostia / San Sebastian ve Vitoria-Gasteiz'in üç belediye tiyatrosu tarafından düzenlenen "Yeni Dramaturjiler" programı (Nuevas Dramaturgias / Antzerkiginzta Berriak) tarafından geliştirildi ve seçildi. Oyun, bu üç tiyatro, Antzerkiz ve Kosta Rika Kültür Bakanlığının ortak yapımı.

Oyunun yaratıcı ekibi Bask ve Kosta Rikalı yetenek Mireia Gabilondo (yönetmen), Fernando Bernués (senografi ve kostüm), David Bernués (ışık ve görsel-işitsel). Oyuncular esa Andrés Montero, Noelia Campos ve Roberto Bautista. Yönetmen yardımcısı Natalia Regidor, ses yönetmeni Daniel Alarcón. Kosta Rika'dan prodüksiyon ekibi ise Rafael Ávalos, Sally Molina ve Arlette Arroyo'dan oluşuyor.