'Gazetecilere özgürlük'

BirGün Gazetesi çalışanları, 13 gündür hukuksuz bir şekilde gözaltında tutulan gazeteciler için Taksim'deki Türk Mimar ve Mühendisler Odası (TMMOB) toplantı salonunda basın açıklaması düzenledi.

Çok sayıda basın kuruluşu, gazeteci, yazar ve siyasetçinin katıldığı toplantıda, gazetecilerin derhal serbest bırakılması istendi.

BirGün Gazetesi çalışanları, “Redhack” soruşturması adı altında 13 gündür keyfi bir biçimde gözaltında tutulan kendi çalışanları Mahir Kanaat’ın da aralarında bulunduğu 6 gazetecinin durumuna ilişkin TMMOB toplantı salonunda açıklama yaptı. Basın kuruşlarının ve çok sayıda gazeteci, yazar, siyasetçinin katıldığı açıklamada, gazetecilerin derhal serbest bırakılması istendi. “Gazetecilere özgürlük” yazılı pankartın asıldığı toplantı salonunda, açıklama BirGÜN Gazetesi Yayın Kurulu üyesi Barış İnce tarafında yapıldı.

‘GÖZALTILAR DERHAL SON BULSUN’

Gazeteciler Ömer Çelik, Metin Yoksu, Tunca Öğreten, Derya Okatan, Mahir Kanaat, Eray Saygın İstanbul merkezli yürütülen soruşturma kapsamında 25 Aralık günü gözaltına alındığını hatırlatan İnce, gazetecilerin Redhack'in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın maillerine ilişkin sosyal medya paylaşımları ve kimi haberler nedeniyle 13 gündür gözaltında tutulduğuna dikkat çekti. Gazetecilerin “Savcı tatilde” bahanesiyle 13 gündür gözaltında tutulmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan İnce, “İşkenceye dönüşen gözaltılar bir an önce son bulmalıdır” dedi.

‘GAZETECİLERLE DEĞİL CANİLERLE UĞRAŞIN’

Bakan Berat Albayrak'ın günlerce tartışılmış kimi yazışmaları üzerinden "tweet attı” diye gazetecilerin sabah kapılarının kırılması, ters kelepçe ile gözaltına alınması kabul edilemez olduğunu hatırlatan İnce, “İktidar, gazetecilerle uğraşacağına ülkemizi kana bulayan canilerle uğraşsa daha fazla canımızın gitmesini engeller” diye konuştu. Kontrolü yitirmiş iktidar sahiplerinin sindirme ve susturma ile amaçlarına ulaşamayacağını kaydeden İnce, “Gazetecilerin, yazarları, farklı düşünen herkesi trolleriyle, tehditleriyle, mahkemeleri ile sindirmek istiyor. Bu dönemde bizler ülkemiz ve halkımız için gerçeğin peşinde koşmaktan vazgeçemeyiz” dedi.

BEBEĞİ DOĞDU AMA O GÖZALTINDA

Gözaltında tutulan BirGün çalışanı Mahir Kanaat’ın bugün Ali Poyraz ismi verilen bebeğinin dünyaya geldiğini aktaran İnce, “Mahir, bebeğinin doğumunda eşinin yanında olamadı. Ali Poyraz'a özgür ve güzel bir dünyada mutlu bir yaşam diliyoruz” diye konuştu. Tutuklanan Gazeteci Ahmet Şık'a 3 gün su verilmemesine de tepki gösteren İnce, tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

‘BİZ DEĞİL ANLAŞMALARI YAPAN YARGILANSIN’

Açıklamanın ardından söz alan ETHA Editörlerinden Arzu Demir, 13 gündür gözaltında tutulan ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan açlık grevinde olduğuna dikkat çekti. “Başından beri hukuksuz bir uygulama olduğu için Derya açlık grevinde” diyen Demir, “Sağlık durumu şimdilik iyi. Su, şeker, tuz veriliyor ancak bugün 13 gün ve bundan sonra sağlık durumu açısından kritik bir döneme giriyor o nedenle diğer meslektaşlarıyla birlikte savcılığa sevk edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Bakan Albayrak hakkında çıkan mailere de değinen Demir, “Evet biz ajans olarak toplumu ilgilendiren bu haberleri yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu bizim görevimiz. Bizi değil bu anlaşmaları yapanlar yargılansın” dedi.

HABERCİLİK KRİMİNALİZE EDİLİYOR

Diken yazarlarından Mehveş Evin gazetecilerin 30 gün gözaltında tutulmasının korkunç olduğunu ifade etti. Her gün bir olayın olduğu Türkiye’de gazetecilerin durumunun görünmez kıldığına işaret eden Evin, gazetecilere yapılan zulmün gündemde tutulmasını istedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş, gazetecilik mesleğinin adeta kriminalize edildiğini vurguladı. “Gelinen noktada artık habercilik yapılması istenmiyor, yapanlar tehdit ediliyor, içeriye atılıyor” diyen Durmuş, gözaltında tutulan gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Son olarak söz alan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Faruk Eren ise, “Basın ve ifade özgürlüğü demek bile yeterli değil durumu anlatmaya. İçeride daha yaşamsal sıkıntılar yaşanıyor. Bu gün 30 günlük gözaltılar işkencedir. Onlarca hak ihlali ortada. Daha çok dayanışma ile ancak bunu aşabiliriz” dedi.