Demokrasi Yürüyüşçüleri Colemêrg'de

Colemêrg Belediyesi'nin işgal edilmesine karşı başlatılan Demokrasi Yürüyüşü kent merkezine ulaştı.

Colemêrg’de belediyenin gasp edilmesine karşı 13 Haziran’da (yarın) Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi -TJA),  DEM Parti ve bileşenleri, Emek ve Özgürlük İttifakı ve sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde “Belediyeler halkındır, gasba izin vermeyeceğiz” şiarıyla miting düzenlenecek.

Miting öncesi başlatılan Demokrasi Yürüyüşü üçüncü gününde tamamlandı. Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde üç gün önce başlatılan yürüyüş, dün Gever (Yüksekova) ilçe merkezi ve Çelê (Çukurca) merkez ve köylerinde devam etti. Son günde de Çelê ve köylerinde yapılan ziyaretlerin tamamlanması ardından Demokrasi Yürüyüşü ekibi Colemêrg merkezine vardı.

Yürüyüşe Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, milletvekilleri ile halk katıldı. Sabah saatlerinde Çelê ilce merkezinde yapılan esnaf ziyaretinde sık sık “Jin, jiyan, azadî”, “Kayyım defol, belediyeler bizimdir”, “Bijî berxwedana Colemêrg” sloganları atıldı.

'KÜRT İNKÂRININ FOTOĞRAFI'

Esnaf ziyaretinde konuşan Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce de buradaydık. Bizim, kültürümüz ve dilimizle yaşadığımız yerde insanların belediyelerini yönetmesine izin verilmiyor. Bunun kime ne zararı var? Bizi suçlu gösteriyorlar ama en büyük suçlu AKP-MHP iktidarıdır. Bu partiler grup toplantısı değil, tehdit toplantısı yapıyorlar. Hiçbir arkadaşımız suçlu değil. Bize verilen cezalar AKP’nin Kürt sorunu ve inkarının vesikasıdır” dedi. 

Merkez ziyaretlerin ardından yürüyüşçüler, Serêspî, Dêra Mersa ve Dizê köylerini ziyaret etti. Gidilen her köyde halk, gasbı kabul etmeyeceklerini ifade etti. Mitinge katılarak iradesine sahip çıkacağının mesajını veren halk, inkar politikalarına karşı mücadele edeceğini belirtti.
Yürüyüşçüler kent bileşenleriyle birlikte kent merkezine yürüyüş düzenleyip burada açıklama yapacak.