DEM Parti: İktidarın tuzağına karşı yan yana durmalıyız

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, "İktidarın kurduğu yeni tuzaklara karşı yan yana durmalıyız. Muhalefet arasında kumpas kurulmaya çalışılmaktadır" dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Gülistan Kılıç Koçyiğit, Kobanê Davası'nda siyasetçilere ağır hapis cezaları verildiğine işaret ederek, "16 Mayıs’ta Kobanê Kumpas Davası’nda arkadaşlarımız 400 yılı aşkın cezalarla cezalandırıldı. Kobanî Kumpas Davası’nın hiçbir hukuki gerekçesi olmadığını bütün Türkiye ve dünya kamuoyu çok iyi biliyor. Kobanê Kumpas Davası’nın aslında demokratik siyasete kurulmuş bir kumpas olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. HDP’nin 7 Haziran başarısını sindiremeyen AKP’nin iktidarda kalmasını sağlamlaştırmak için açılmış bir dava olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Yine Kobanê Kumpas Davasının IŞİD’in kaybettiği Kobanê’den intikam alma davası olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. Eğer IŞİD Kobanê’yi ele geçirmiş olsaydı bu kumpas davası açılmayacaktı" dedi.

Dava sürecinde yargılanan siyasetçilerin sürekli hedef alındığını aktaran Gülistan Kılıç Koçyiğit, "Özellikle Yasin Börü’nün ölümü üzerinden arkadaşlarımız sürekli hedef gösterildiler ama yargılamanın sonucunda çıkan cezalandırmalarda gördük ki arkadaşlarımız Kobanê olaylarında ölen 52 kişiden sorumlu olmadılar. Hepsinden beraat ettiler. İsnat edilen bütün suçlardan beraat ettiler. O anlamıyla kurulan kumpas davasının bir kez daha kendi mahkemeleri eliyle çöktüğünü ifade etmemiz gerekiyor. Peki neyden ceza aldı arkadaşlarımız? Kürsü konuşmalarından, katıldıkları eylem ve etkinliklerden, yaptıkları konuşmalar, o yürüyüşlere katılmış olmaları nedeniyle" diye konuştu.

Gülistan Kılıç Koçyiğit, şöyle devam etti: "Ne yazık ki Türkiye’yi refaha kavuşturabilecek bir iklim açığa çıkmışken, AKP-MHP ittifakı yine ve yeniden rotasını baskıya zora ve zulme kırdığını Kobanê Kumpas Davası’ndan anlıyoruz. Bu davanın kararının olduğu gün, ilginç gelişmeler de oldu. Özellikle hem içişleri bakanın hem de Mehmet Uçum’un yaptığı paylaşımların aslında bu davanın nerelerde planladığını, sonuçlarından kimlerin memnun olduğunu göstermesi açısından da çok önemli olduğu ifade etmemiz gerekiyor. Yerli ve milli yargı denilen şeyin Kürtleri biçen milli ve yerli yargı olduğunu; sosyalistleri, devrimciler, demokratları, feministleri, bu ülkenin geleceği için söz söyleyen ve eyleyen herkesi biçen bir yargı olduğunu biz bir kez daha aslında görmüş olduk.

'MUHALEFET ARASINDA KUMPAS HEDEFLENİYOR'

Bugün muhalefet arasına yeniden Kobanê Kumpas Davası ve onun cezaları üzerinden kumpas kurulmaya çalışılmaktadır. Yeniden bir Yenikapı ruhu yaratılmak istenmektedir. Yeniden bir müesses nizamın inşası için aslında adım atılmaktadır. Bunu taşları döşenmektedir. Burada herkesin bir kez daha bu dava ve bu davayla eş zamanlı gelişen olaylara yakından bakması ve iktidarın kurduğu bu yeni tuzaklara karşı da hepimizin çok daha duyarlı olup yan yana durarak, bu süreci ilerletmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum."

GASPÇI KAYYUMLARIN TALANINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Gülistan Kılıç Koçyiğit, 31 Mart yerel seçimlerinde ortaya çıkan tabloyu da değerlendirerek, şöyle dedi:

"31 Mart seçimleri Türkiye’de yeni bir harita açığa çıkardı. Türkiye’nin birçok yerinin ala ve mora boyanmasında partimizin ciddi bir emeği ve katkısı olduğunun altını çizmek istiyoruz. Ama devraldığımız belediyeler tam bir batık halinde. Kayyım borçları neredeyse temel hizmetleri yürütmeyeceğimiz bir pozisyonu açığa çıkarmış. Bugün kayyımların belediye borçlarının ortadan kaldırılması için bir teklif verdik. Ve bu dönemde halkın parasını kim yemişse, halkın parasını kim zimmetine geçirmişse bunlar açığa çıksın ve halkın parası ile kendilerine lüks banyolar, yatlar, katlar edinenler kayyımlara da bu borçların rücu edilmesi onlardan tahsil edilmesi gerekiyor. Bu çağrıyla bitirmek istiyorum. Bütün demokratik kamuoyundan da kayyım borçları konusunda duyarlılık göstermesi gerektiğini ifade ediyorum."