Cumartesi Anneleri’ne saldırı: Çok sayıda gözaltı

AYM'nin kararlarına rağmen Galatasaray Meydanı'na çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri, bir kez daha gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri 28’inci yıl eylemi, 948'inci haftasında devam etti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararlarına rağmen polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, bu hafta da polis engeli ve saldırısıyla karşı karşıya kaldı.

Karanfillerle İstiklal Caddesi’ne çıkan anneler ve beraberindekiler, meydandaki polis bariyerlerinin önünde ablukaya alındıktan sonra gözaltına alındı. Aralarında Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin ve İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri’nin de bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı. Bu esnada haber takibi yapan gazeteciler ise alandan uzaklaştırılarak, engellendi.

 Gözaltına alınan grup, gözaltı aracına bindirildikleri esnada ellerindeki karanfilleri Galatasaray Meydanı’na atarak, zafer işareti yaptı. Eyleme ayrıca Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilli Musa Piroğlu da katılarak, destek verdi.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: "Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Besna Tosun, İrfan Bilgin, Ümit Efe, Coşkun Üsterci, Hüseyin Aygül, İkbal Eren, Maside Ocak, Hanife Yıldız, Ali Ocak, Mikail Kırbayır, Hasan Karakoç, Hünkar Yurtsever, Cüneyt  Yılmaz, Leman Yurtsever, Mehmet Mert Karatağ, Özge Bakır Efe."