Altı kentte çok sayıda gözaltı ve tutuklama

Siyasi soykırım operasyonları kapsamında altı kentte çok sayıda kişi gözaltına alındı ve tutuklandı.

AKP/Saray rejimi, teslim alamadığı Kürt halkına dönük Türkiye ve Kürdistan'daki siyasi soykırım uygulamalarını sürdürüyor. Amed, Aydın, Adıyaman, Elazığ, Urfa ile İstanbul'da çok sayıda kişi gözaltına alındı ve tutuklandı.

AMED

Diyarbakır Valiliği tarafından yetkileri elinden alınan Kulp Belediyesi Eş Başkanı Sadiye Sürer, hakkında Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen gözaltı kararı gerekçesiyle 26 Aralık'ta evine düzenlenen baskınla gözaltına alınmıştı. Kulp İlçe Jandarma Komutanlığı’nda 11 gün bekletilen Süer Baran, jandarmadaki işlemlerinin ardından sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü. Ardından adliyeye çıkarılan Süer Baran, savcılık tarafından tutuklanma talebiyle Kulp Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi. Süer Baran, hâkimlikteki sorgunun ardından “Örgüt üyesi olma” ve “Örgüt propagandası yapma” iddialarıyla tutuklandı. 

AYDIN 

Aydın ve Elazığ'da aralarında HDP il yöneticilerinin de bulunduğu 25 kişi sosyal medya paylaşımları ve "Örgüt propagandası" iddiasıyla gözaltına alındı. Adıyaman’da ise 3 kişi aynı gerekçeyle tutuklandı. 
Aydın’ın Efeler ilçesinde sabaha karşı yapılan ev baskınlarında aralarında HDP il yöneticilerinin de bulunduğu 10 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.
Baskın yapılan evlerdeki bilgisayar ve cep telefonlara el konuldu. Gözaltına alınan 10 kişi İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

ADIYAMAN 

Adıyaman merkez ve Samsat ilçesinde 3 gün önce jandarmanın gözaltına aldığı 6 kişi işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Sosyal medya paylaşımlarından kaynaklı “Örgüt Propagandası yapmak” iddiası ile savcıya ifade veren 5 kişi, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme E.B ile H.T’yi adli kontrol şartı ile serbest bırakırken, O.B., İ.H.D. ve A.R.Y’nin ise aynı iddia ile tutuklanmalarına karar verdi.
Tutuklanan 3 kişi, Adıyaman E Tipi kapalı cezaevine gönderildi.

ELAZIĞ 

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında da merkez ve ilçelerde sabah erken saatlerde eş zamanlı ev baskınları düzenlendi. “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla haklarında gözaltı kararı bulunan HDP Elazığ İl Eş Başkanı Ayfer Yılmaz, HDP Merkez İlçe Yöneticisi Nihat Akdemir, eski DBP İl Eş Başkanı Turan Çelik ile ismi öğrenilemeyen 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
Hakkında gözaltı kararı bulunan 1 kişinin de arandığı öğrenildi. 

URFA

Urfa'da gözaltına alınan yaklaşık 250 kişiden son 65 kişilik grup da adliyeye çıkarıldı. 24 Aralık'ta adliyeye sevk edilen 24 kişiden 3 kişi, 3 Ocak'ta adliyeye çıkarılan 39 kişiden 13'ü, 4 Ocak'ta sevk edilen 42 kişiden 18'i "Örgüt propagandası yapma" ve "Örgüt üyesi olma" iddiaları ile tutuklanmıştı. 
Gözaltında tutulan son 65 kişilik grup da dün, 24 gün sonra emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Savcılık ifadelerinden sonra 30 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 
Savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen şu isimler tutuklandı: Viranşehir Belediye Eşbaşkanı Emrullah Cin, Bozova Belediye eşbaşkanları Zeynel Taş, Fatma Doğan, Celal Babacan, Mahmut Yaşar, İbrahim Halil Dodanlı, Muzaffer Akcan, Halil Akbaş, Sedat Çelik, Servet Kaplan, Salih Korkmaz, Mazlum Gençdal, Mustafa Çiçek, Kemal Aktaş, Serhat Kaplan, Delil Yağuş, İbtahim Öztürk, Halime Ata, Salih Karadağ, Remziye Karadağ, Mahmut Arıkan, İsmail Kahraman, Deniz Kip, Mahmut Kip, Şeyhmus Çakırtaş, Hizni Kılıç, Mehmet Ali Aslan, Halil Yaman, Caner Can, Cihan Deliktaş, Şeyhmus Dik, Derviş Konur, Gülten Ceylan, Mehmet Ali Kıpçak ve Bazo Yılmaz."
Tutuklanan 35 kişi, Urfa T Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

İSTANBUL

HDP üye ve yöneticilerine yönelik gerçekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alınan 13 kişi, 24 gün sonra adliyeye çıkarıldı. İfadelerinin ardından savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 13 kişiden Cenap Ballı, Gökhan Karza, Muhacir İlhan, Kemal Kablan, Ramazan İpek ve Fadime Karabulut Akdağ serbest bırakılırken, Cuma Ali Akdağ, Serhat Elma, Ferhat Yıldız, Gazi Aydemir, Kıyasettin Kurt, Hasan Teymur, Serkan Yılmaz ise "Örgüt üyesi olma" iddiasıyla tutuklandı.