AKP, Iğdır ve Kars'ta erken yenildi, HDP'ye karşı adaylarını çekti

AKP, HDP'nin Kars ve Iğdır'daki yükselişinden çekinerek iki kentte de adaylarını geri çekti, MHP'yi destekleme kararı aldı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Kars ve Iğdır’daki yükselişini engelleyemeyen AKP, ittifak ortağı MHP lehine adayını geri çekti. 'Cumhur İttifakı'nın adayı MHP'li Çetin Nazik oldu. 

'KARS, KENTİ BU HALE GETİRENLERDEN HESAP SORACAK'

HDP Kars Belediyesi Eşbaşkan Adayı Ayhan Bilgen, şöyle dedi:

"Bu tamamıyla HDP'nin seçimi kazanmaması için AKP ve MHP'nin bir araya gelmeye zorlanmasıdır. Kars elbette bu tabloyu görecek ve ona göre değerlendirecektir. Kars kentini bu hale getirenlerden mutlaka hesap soracaktır. AKP 5 yıldır bu kentte yaratılan bu kadar kötü hizmet ve suistimali kollayan bir yaklaşıma girdi. AKP sandıktan da çekilerek bu kötü yönetimin sorumluluğunu da almış oldu."

FAŞİST İTTİFAK IĞDIR'DA DA ENDİŞELİ

AKP, Iğdır'da da adayını geri çekti. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in MHP ve AKP'ye "Adaylarını teke düşürsünler. Biz de destek vereceğiz" diye seslenmesinin ardından AKP, MHP'nin adayıyla seçime girmeye karar verdi.

HDP'nin Iğdır Belediyesi Eşbaşkan Adayı Yaşar Akkuş, "Buradaki temel anlayış 'Kürtler kazanmasın da kim kazanırsa kazansın' anlayışıdır. Biz bu oyunu burada yaşayan tüm haklarla birlikte bozacağız ve mutlaka kazanacağız" mesajını verdi.